e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
wtorek, 8 czerwca 2010 r.

ODPOWIEDŹ OBPON.ORG: do Pana Posła Zbysława Owczarskiego w kwestii POSTULATÓW OBPON.ORG

    Organizacja OGOLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG przedstawia pismo skierowane do Pana Posła Zbysława Owczarskiego  w odpowiedzi na pismo Pana Posła do naszej Organizacji z dnia 24.05.2010r. ( pobierz odpowiedź Posła Zbysława Owczarskiego >>> ) skierowane do nas w odpowiedzi na postulaty naszej Organizacji wypracowane podczas konferencji i spotkań oraz rozmów z pracodawcami z całej Polski, przesłane do CZŁONKÓW KOMISJI POLITYKI SPOŁECZNEJ I RODZINY, Posłów na Sejm RP


OBPON.ORG/0040/36/KK/2010.06.08

Sz. Pan
Zbysław Owczarski - Poseł na Sejm RP
Biuro Poselskie
32 - 200 Miechów
ul. Rynek 23/2

Szanowny Panie Pośle
W imieniu Organizacji OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG oraz wszystkich jej Członków, pracodawców osób niepełnosprawnych, pragnę Panu serdecznie podziękować za odpowiedź. Pańskie spojrzenie na przedstawione w naszym piśmie problemy pracodawców osób niepełnosprawnych spotkało się z uznaniem Zarządu naszej Organizacji.  Nasza organizacja postawiła sobie za cel aktywnie chronić i reprezentować interesy pracodawców osób niepełnosprawnych, dlatego też chcemy poznać  poglądy na problematykę społeczności osób niepełnosprawnych i ich pracodawców w Polsce oraz przewidywanych kierunków polityki wobec wspomnianego środowiska, ze strony jak najliczniejszej grupy przedstawicieli Rządu, a w szczególności Członków Sejmowej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych. Wyrażamy głęboką nadzieję, że nasze postulaty zostaną poddane szczegółowej analizie podczas prac nad kolejną nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej
oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub nad projektem nowej ustawy regulującej tę materię, a w osobie Pana Posła zyskamy ich konsekwentnego zwolennika. Ustawicznie zmieniające się przepisy w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce, szczególnie dotyczące zakładów pracy chronionej, oraz działania przedstawicieli Rządu, w naszym przekonaniu, mające tendencję ciągłego komplikowania specyfiki tej formy zatrudniania niepełnosprawnych i zwiększania obciążeń finansowych pracodawców poprzez zmniejszanie pomocy publicznej na ich zatrudnienie, powodują w konsekwencji upadek wielu zakładów i wzrastającą niechęć do prowadzenia działalności na rynku pracy chronionej.

Aktualnie trudno jest mówić o przyjaznym środowisku dla zatrudniania osób niepełnosprawnych, szczególnie w obliczu:


1. Zmieniających się interpretacji przepisów podatkowych

Interpretacja ogólna MF Nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871 z dnia 5 marca 2010 r. w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot podatku od nieruchomości przez pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej, wywołała wiele kontrowersji w środowisku pracodawców osób niepełnosprawnych, gdyż może doprowadzić wiele zakładów na skraj bankructwa.


2. Niewydolności systemu dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Budżet PFRON wymaga, naszym zdaniem, szybkiej reformy, jednakże Rząd planuje szukać w tym obszarze oszczędności poprzez np. odebranie lub zmniejszenie dofinansowań do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych w stopniu lekkim, zmniejszenie wysokości otrzymywanych dofinansowań na chronionym rynku pracy do poziomu, jaki obowiązuje pracodawców z rynku otwartego, co nie ma nic wspólnego z działaniem na rzecz uzdrowienia systemu. Brak skonkretyzowanych pomysłów na poprawę finansów PFRON w kontekście wzrastającego zatrudnienia osób  niepełnosprawnych w Polsce ma swój wyraz w stosowaniu jedynie doraźnych rozwiązań dążących do zmniejszania pomocy publicznej udzielanej beneficjentom tej pomocy, bez patrzenia na katastrofalne konsekwencje takich decyzji, zamiast zreformowania finansów Funduszu i podjęcia prób pozyskania funduszy na ten cel z innych źródeł.


3. Wypowiedzi przedstawicieli Rządu w mediach

Coraz częściej pojawiają się informacje o potrzebie zastanowienia się nad kwestią istnienia rynku pracy chronionej w Polsce, co z pewnością nie napawa optymizmem, co do przyszłości zakładów pracy chronionej.


4. Nakładania na pracodawców nowych obowiązków

Nad wyraz sformalizowane procedury związane z uzyskiwaniem pomocy publicznej, trudności w uzyskiwaniu zaświadczeń o pomocy de minimis, utrudnienia w wydatkowaniu środków zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych związane z wprowadzaniem nieprecyzyjnych zapisów pozostawiających dużą dowolność interpretacyjną organom kontrolującym, prowadzą, zdaniem pracodawców, do sporych trudności i w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiają wydatkowanie tych środków. Brak zmian prowadzących do pełniejszego i łatwiejszego wykorzystywania środków ZFRON, wydawanie i zmienianie stanowisk mimo braku zmian prawa, limit pomocy de minimis oraz nazbyt częste kontrole również stanowią dla pracodawców czynnik demotywujący do prowadzenia działalności w formie zakładu pracy chronionej i tym samym zatrudniania osób niepełnosprawnych.


5. Niestabilności przepisów

Coraz to nowe projekty nowelizacji rozporządzeń i ustawy o rehabilitacji, powodują u pracodawców wyraźne obawy o przyszłość ich firm. Niewywiązywanie się z obietnic dotyczących wysokości pomocy publicznej na zatrudnianie osób niepełnosprawnych i jej zmniejszanie bez zachowania odpowiedniego vacatio legis, powoduje u pracodawców prowadzących normalną działalność rynkową obawy przed inwestowaniem i dalszym zatrudnianiem, co w konsekwencji, w wielu przypadkach, prowadzi do hamowania rozwoju firm. Nie da się bowiem ukryć, że dla wielu pracodawców ponoszących podwyższone koszty z tyt. zatrudniania osób niepełnosprawnych, wysokość otrzymywanej refundacji tych kosztów stanowi istotny element w przychodach firmy.  

Wprowadzanie zmian w ustawie i rozporządzeniach z naruszeniem zwyczajowych zasad procesu legislacyjnego bez konsultacji społecznych i brak dostosowania rozwiązań prawnych do praktyki gospodarczej, nie daje przedsiębiorcom poczucia stabilności.


6. Zmieniających się interpretacji przepisów ustawy o rehabilitacji

Nie bez znaczenia dla pracodawców są zmieniające się interpretacje w zakresie możliwości uzyskiwania miesięcznego dofinansowania dla tzw. nowo zatrudnionych pracowników oraz wykazywania tzw. efektu zachęty w dobie kryzysu gospodarczego. Po półtorarocznym okresie obowiązywania znowelizowanych przepisów ustawy o rehabilitacji, pracodawcy są zaskakiwani przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych nowymi interpretacjami, które mogą zaważyć na prawidłowość dotychczas otrzymywanego przez nich wsparcia.


7. Uchwalania przepisów, które dają pracodawcom jedynie iluzoryczne wsparcie

Wielokrotnie przez naszą Organizację krytykowane rozporządzenie wykonawcze do art. 32 ustawy o rehabilitacji, które teoretycznie umożliwia zakładom pracy chronionej ubieganie się o zwrot kosztów administracyjnych, transportowych, budowlanych, w praktyce powoduje, że ten instrument wsparcia pozostaje martwą literą prawa. Bardzo restrykcyjne wymogi wobec potencjalnych beneficjantów pomocy oraz brak jasnego katalogu kosztów podlegających refundacji, uniemożliwiają pracodawcom skorzystanie ze środków przeznaczonych w budżecie na ten cel.


Przykładów utrudnień, jakie na co dzień napotykają pracodawcy, można z pewnością podać więcej. W niniejszym piśmie przytoczyliśmy te, które, naszym zdaniem, obecnie wymagają najpilniejszych działań. Jako Prezes Organizacji OBPON.org wyrażam szczerą i pełną wolę współpracy z Panem Posłem w zakresie działań zmierzających do poprawy przepisów dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych.



Z poważaniem
Krzysztof Kuncelman - Prezes Zarządu
ORGANIZACJA Ogólnopolska Baza Pracodawców
Osób Niepełnosprawnych OBPON.ORG
http://www.obpon.org


PLIK PISMA OBPON.ORG DO PANA POSŁA ZBYSŁAWA OWCZARSKIEGO Z DNIA 08.06.2010 DO POBRANIA >>>


CZYTAJ RÓWNIEŻ:

•  POSTULATY OBPON.ORG: dotyczące kierunków polityki Państwa w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych i dalszego funkcjonowania zakładów pracy chronionej. ODPOWIEDŹ POSŁA ZBYSŁAWA OWCZARSKIEGO

POSTULATY OBPON.ORG: Zarząd ORGANIZACJI Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.ORG, przedstawia postulaty naszej Organizacji dotyczące kierunków polityki Państwa w zakresie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej osób niepełnosprawnych i dalszego funkcjonowania zakładów pracy chronionej skierowane do wybranych przedstawicieli Rządu, wypracowane podczas konferencji i spotkań oraz rozmów z pracodawcami z całej Polski AKTUALIZACJA OTRZYMANYCH ODPOWIEDZI - 07.06.2010r.

« powrót