e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
środa, 29 września 2010 r.

2 - DNIOWY KURS OBPON: na SPECJALISTĘ DS. OBSŁUGI KSIĘGOWO - FINANSOWEJ, KADROWEJ I POZYSKIWANIA POMOCY PUBLICZNEJ W RAMACH ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZAKŁADZIE PRACY CHRONIONEJ ORAZ U PRACODAWCÓW Z OTWARTEGO RYNKU PRACY' 25-26 października 2010r. KSIĄŻENICE/Hotel Cyprus



OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


zaprasza na 2 - DNIOWY KURS NA:

"SPECJALISTĘ DS. OBSŁUGI KSIĘGOWO - FINANSOWEJ, KADROWEJ I POZYSKIWANIA POMOCY PUBLICZNEJ W RAMACH ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZAKŁADZIE PRACY CHRONIONEJ ORAZ U PRACODAWCÓW Z OTWARTEGO RYNKU PRACY"
25-26 października 2010r
Książenice/Hotel Cyprus***


KURS NA "SPECJALISTĘ DS. OBSŁUGI KSIĘGOWO - FINANSOWEJ, KADROWEJ I POZYSKIWANIA POMOCY PUBLICZNEJ W RAMACH ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZAKŁADZIE PRACY CHRONIONEJ ORAZ U PRACODAWCÓW Z OTWARTEGO RYNKU PRACY" JEST ZUPEŁNĄ NOWOŚCIĄ NA RYNKU SZKOLEŃ SKIEROWANYCH DO OSÓB ZATRUDNIONYCH LUB CHCĄCYCH PODJĄĆ PRACĘ W ZAKŁADZIE PRACY CHRONIONEJ ORAZ U PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA OTWARTYM RYNKU PRACY. CELEM KURSU JEST UZYSKANIE, JAK I UGRUNTOWANIE WIEDZY W ZAKRESIE SPECYFIKI FUNKCJONOWANIA ZAKŁADÓW PRACY CHRONIONEJ, KTÓRYCH OBECNIE JEST W KRAJU OK. 2100 ORAZ POZNANIE SPECYFIKI ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH NA OTWARTYM RYNKU PRACY (PRAWIE 10 TYS. FIRM ZATRUDNIA JUZ OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I W ZWIĄZKU Z TYM UZYSKUJE POMOC PUBLICZNĄ NA ZATRUDNIANIA). KURS PRZEZNACZONY JEST DLA OSÓB Z DZIAŁÓW KADR, KSIĘGOWOŚCI ORAZ PEŁNIĄCYCH LUB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O ROZMAITE STANOWISKA ZWIĄZANE ZE SPECYFIKĄ ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, ZARZĄDZANIA ZAKŁADOWYM FUNDUSZEM REHABILITACJI, DOFINANSOWANIAMI DO WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH, UZYSKIWANIEM POMOCY PUBLICZNEJ DLA PRACODAWCÓW. JAK WIADOMO W KRAJU NIE MA ZBYT WIELU SPECJALISTÓW ZNAJĄCYCH SPECYFIKĘ FUNKCJONOWANIA ZAKŁADU PRACY CHRONIONEJ ORAZ SPECYFIKĘ POZYSKIWANIA POMOCY PUBLICZNEJ WŚRÓD PRACODAWCÓW Z OTWARTEGO RYNKU PRACY, CHOĆ PRACODAWCY CZĘSTO TAKICH OSÓB POSZUKUJĄ, A W KOŃCOWYM EFEKCIE ZATRUDNIAJĄ OSOBY, KTÓRE PÓŹNIEJ MUSZĄ PRZYUCZAĆ.

PO UKOŃCZENIU 2 - DNIOWEGO KURSU ZWIEŃCZONEGO OTRZYMANIEM CERTYFIKATU "SPECJALISTY DS. OBSŁUGI KSIĘGOWO - FINANSOWEJ, KADROWEJ I POZYSKIWANIA POMOCY PUBLICZNEJ W RAMACH ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZAKŁADZIE PRACY CHRONIONEJ ORAZ U PRACODAWCÓW Z OTWARTEGO RYNKU PRACY" ZYSKUJECIE PAŃSTWO ATUT W POSTACI UDOKUMENTOWANYCH DODATKOWYCH KWALIFIKACJI, KTÓRE Z PEWNOŚCIĄ MOGĄ UŁATWIĆ ZATRUDNIENIE WŚRÓD PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH LUB TEŻ POMOGĄ W UZYSKANIU ODPOWIEDNIEGO AWANSU.

WYKŁADOWCY:

Izabela Stepaniak - prawnik
zawód wykonywany: doradca,
specjalizacja: wydatkowanie ZFRON, konstruowanie IPR, wzory dokumentów: regulamin zfron, wnioski o pomoc indywidualną, pomoc de minimis, korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, orzeczenia o niepełnosprawności – system orzecznictwa, doradztwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych, uprawnienia osób niepełnosprawnych
Prowadzi firmę zajmującą się doradztwem dla zakładów pracy chronionej oraz otwartego rynku pracy w zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, przeprowadza audyty wydatkowania pomocy publicznej u przedsiębiorcy, konstruuje Indywidualne Programy Rehabilitacji, doradza dla otwartego rynku pracy jakie korzyści wynikają z zatrudnienia osób niepełnosprawnych, specjalizacja pomoc publiczna dla Zakładów Pracy Chronionej ze szczególnym uwzględnieniem w wydatkowaniu środków ZFRON w kontekście pomocy de minimis. Na stałe współpracuje z firmą OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, wykładowca na szkoleniach organizowanych przez OBPON, indywidualne doradztwo dla Klientów OBPON. Współautorka książki wydawnictwa OBPON 2008 pt.: "Indywidualne programy rehabilitacji" 2009, współautorka książki pt. 'Zakładowy Fundusz rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - tworzenie, wydatkowanie, ugruntowana praktyka, orzecznictwo sądów, wzory dokumentów, pytania i odpowiedzi' 2010. Konsultant w należącym do OBPON serwisie www.vademecumwiedzy.pl

Edyta Sieradzka - inżynier, ekonomista
zawód wykonywany: Dyrektor ds. Dofinansowań i Rozwoju Produktu 'e-SOD' w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych specjalizacja: Dofinansowanie do wynagrodzeń i refundacja składek ZUS, SODiR, pomoc publiczna - de minimis, ZFRON, IPR, prawo zamówień publicznych, fundusze unijne, systemy zarządzania jakością, zagadnienia księgowości w ZPCHr. Była Pełnomocnik Zarządu w jednym z zakładów pracy chronionej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w problematyce funkcjonowania zakładów pracy chronionej. Była Kierownikiem PFRON i Pomocy Publicznej dużej firmy posiadającej status zakładu pracy chronionej zatrudniającej ok. 500 osób w tym 400 osób niepełnosprawnych i Dyrektorem ds. Zarzadzania. Doradza i pomaga w rozliczeniach innym firmom zarówno wśród ZPCH, jak i z tzw. otwartego rynku pracy. Zajmuje się tematyką związaną z zatrudnianiem, rehabilitacją, pomocą publiczną (SOD, de minimis), ZFRON. Doradca i specjalista rozliczeń SOD i składek ZUS. Wzięła udział w ok. 45 szkoleniach z zakresu tematyki osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zajmuje się systemami zarządzania oraz prawem zamówień publicznych. Jest również Auditorem Wiodącym Norm ISO 9001:2000(akredytacja w IRCA). Absolwentka Magisterskich Studiów Menedżerskich MBA na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Doradca przy budowie nowego systemu rozliczeń dofinansowań firmy OBPON: e-SOD, wykładowca na szkoleniach współpracujący na stałe z serwisem Vademecum Wiedzy. Współautorka książki pt. "DOFINANSOWANIA WYNAGRODZEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I REFUNDACJA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2008r." Autorka publikacji dot. tematyki dofinansowań w dzienniku 'Rzeczpospolita' oraz w serwisie dla pracodawców ON www.zpchr.info

Joanna Wawrzyńczak - ekonomista
zawód wykonywany: Główny Księgowy w jednym z ZPCHR specjalizacja: zagadnienia rachunkowości w ZPCHR, sprawozdawczość finansowa, rozrachunki publiczno-prawne, zagadnienia z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, książka przychodów i rozchodów, pomoc publiczna - de minimis, ZFRON, systemy zarządzania jakością Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i kontroli finansowej, świadectwo kwalifikacyjne Ministra Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, kilkuletnie doświadczenie w księgowości w zakładzie pracy chronionej, m.in. w spółce z kapitałem zagranicznym. Jest również auditorem wewnętrznym ISO 9001:2000. Autorka książki wydawnictwa OBPON 2008: 'Bilansowe i podatkowe aspekty funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz pracodawców z otwartego rynku pracy'. Wykładowca na szkoleniach organizowanych przez OBPON. Konsultant w należącym do OBPON serwisie www.vademecumwiedzy.pl


TERMIN I MIEJSCE:

Hotel Cyprus***
Ul. Mazowiecka 121a
05- 825 Książenice

www.hotel-cyprus.pl






Galeria zdjęć:





















OPIS OBIEKTU:

Witamy na stronach Hotelu Cyprus, dogodnie położonego na "przedmieściach" Warszawy od strony Wrocławia, Katowic i Krakowa. Niespełna 4 km od Trasy Katwickiej (E67, krajowej 8) i 5 km od Grodziska Mazowieckiego, 30 km od ścisłego centrum Warszawy (Pałacu Kultury).
Hotel Cyprus oferuje Państwu 39 komfortowych, wygodnych pokoi hotelowych przygotowanych w trzech standardach (Attic, Standard, Superior), 4 sale konferencyjne, imponującą salę bankietową, kameralne Wellness ale przede wszystkim dużo zieleni i przestrzeni, ciszę i gościnną atmosferę rodzinnego hotelu.

Tworząc hotel pragnęliśmy oddać w nim klimat tej cudownej wyspy. Jej kolory, elementy architektury czy wnętrz. Już podjeżdżając pod budynek hotelu widać jego odmienność: lazurowe okiennice, kamienna elewacja, ceramiczny dach - to zapożyczenia rodem z cypryjskiego budownictwa.
Podobnie jest we wnętrzach: materiały wykończeniowe, kolorystyka, faktura, meble czy w końcu wybrane detale - wzorują się lub wręcz pochodzą z Cypru.

To że udało się nam przenieść kawałek tej wyspy i jej klimatu na Mazowsze, jest widoczne zwłaszcza latem, gdy kamienny, kameralny taras hotelowy zawieszony kwiatami i roślinnością wprost zaprasza do wypoczynku, gdy z restauracji można wyjść wprost na ten taras, by w ogrodowym fotelu usiąść z kawą czy zjeść śniadanie.

Pokoje
Hotel oferuje 39 pokoi hotelowych, 8 pokoi jednoosobowych, 30 pokoi dwuosobowych, w tym 4 z małżeńskim łóżkiem, 1 studio.
Każdy pokój posiada: łazienkę z prysznicem, suszarkę do włosów, telewizor i możliwość odbioru programów radiowych, telefon stacjonarny, internet Wi-Fi.
W części hotelu pokoje utrzymane są w kolorystyce pomarańczowej lub niebieskiej. W każdym z pokoi znajdziecie Państwo stylowe drewniane meble, zaprojektowane według naszego pomysłu z dużą dbałością o wygodę gości, poszukujących niebanalnej, wyjątkowej oferty przygotowaliśmy unikalne, cztery duże pokoje tematyczne: afrykański, grecki, japoński, meksykański.

Restauracja:
Serdecznie zapraszamy do restauracji Hotelu Cyprus ***. Jej nowe umiejscowienie w samym sercu obiektu, z wyjściem na taras, letnią porą otulony zielenią, w ciszy pozwala cieszyć się okoliczną przyrodą.To wymarzone miejsce na relaks, spotkania w gronie bliskich i przyjaciół w sielskim klimacie.
Proponujemy wykwintną kuchnię włoską, polską, śródziemnomorską, bogaty wybór trunków oraz kaw. Dodatkowo oferujemy specjalne menu dla najmłodszych klientów.
Nasz Szef Kuchni zaskoczy Państwa wyszukanymi specjałami cieszącymi podniebienie. Ponadto pragniemy podzielić się z naszymi Gośćmi panującą miłą atmosferą do czego na pewno przyczyni się nasza profesjonalna obsługa.

Wellness
Z przyjemnością oddajemy do Państwa dyspozycji mini SPA. Oferta zawiera saunę parową, saunę fińską, jacuzzi, sprzęt cardio, masaże oraz zabiegi kosmetyczne.
Przygotowaliśmy dla Państwa gamę masaży, z których każdy pozwoli na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach, zrelaksuje umysł i odpręży mięśnie.
Wśród listy usług pielęgnujących twarz i ciało, każdy znajdzie coś dla siebie, do każdego rodzaju cery. Połączone z masażem uzdrowią skórę i oczyszczą umysł. A drobne zabiegi upiększające dopełnią całość. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są świeżymi na naszym rynku kosmetykami francuskiej marki Thalacare oraz znanej już w Polsce Sothys.


DO DYSPOZYCJI GOŚCI BEZPŁATNIE:
siłownia oraz dwu-godzinny pakiet relaksacyjny w mini SPA:
sauna sucha, fińska, jacuzzi





PROGRAM KURSU:
UWAGA! NOWY, ROZSZERZONY PROGRAM KURSU!



Izabela Stepaniak (dzień 1)
  1. Nabycie i utrzymanie statusu zakładu pracy chronionej - warunki:
    1. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych,
    2. obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy:
      - odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,
      - uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich,
    3. jest zapewniona doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne;
    4. wystąpi z wnioskiem o przyznanie statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.
  2. Obowiązki pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej:
    1. prowadzenie ewidencji środków zfron,
    2. prowadzenie rachunku bankowego środków zfron,
    3. przekazywanie środków na zfron 7 dni od dnia, w którym środki te uzyskano,
    4. przeznaczanie:
      - co najmniej 15% tych środków na indywidualne programy rehabilitacji
      - co najmniej 10% tych środków na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników lub byłych niepracujących niepełnosprawnych pracowników zakładu
  3. Środki tworzące zfron.
  4. Wydatki będące bezwarunkowo pomocą de minimis - stanowiące przysporzenie korzyści dla pracodawcy.
  5. Wydatki poza rygorami pomocy de minimis - stanowiące pomoc socjalną dla indywidualnego konsumenta.
  6. Wydatki będące pomocą de minimis albo pomocą socjalną jeżeli nie przysparzają korzyści pracodawcy.
    1. szkolenia i dokształcanie.
    2. samochód - na stanowisku pracy lub likwidacja bariery komunikacyjnej i pomoc dla osoby niepełnosprawnej.
    3. podstawowa i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne,
    4. organizacja turnusów rehabilitacyjnych i usprawniających,
    5. działalność sportowa, rekreacyjna i turystyczna,
    6. koszty dowożenia do pracy i z pracy osób niepełnosprawnych,
    7. wspólne zadania pracodawców
  7. Zmiana rozporządzenia zfron z dnia 30 marca 2010 r.
    1. wyjaśnienie pojęć: celowości i oszczędności z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów,
    2. metody, środki i efekty w ocenie wydatków zfron,
    3. racjonalizacja kosztów,
    4. rola oceny medycznej w kwalifikowaniu wydatków.
  8. Terminy przechowywania dokumentów zfron.
  9. Nowe zasady ubiegania się o zaświadczenia o pomocy de minimis.
    1. zasady ubiegania się o zaświadczenie - praktyka urzędów skarbowych, pfron, urzędów miasta,
    2. limity pomocy,
    3. zakres informacji, jakie musi przedłożyć podmiot ubiegający się o pomoc de minimis podmiotowi udzielającemu pomocy,
    4. wypełnienie formularza,
    5. obowiązek składania informacji zgodnie z rozporządzeniem z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych:
    6. łączenie pomocy w ramach tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą - SOD, środki z projektów unijnych,
    7. odmowa wydania zaświadczenia i jak sobie radzić? - procedura odwoławcza, sankcje,
    8. problemy z "korygowaniem" zaświadczeń po sprzedaży środków trwałych i zwrocie niezamortyzowanej wartości do pfron,
    9. Zakaz refundacji i wyjątki od zasady.
    10. Indywidualne programy rehabilitacji - wydatkowanie środków, konstruowanie, uzasadnianie.
      1. Otwarty katalog wydatkowania - otwarte możliwości finansowania.
      2. Komisja rehabilitacyjna - organ opiniujący i uprawniony do rozstrzygania o zmniejszeniu ograniczeń zawodowych osoby niepełnosprawnej.
      3. Leasing z IPR
      4. Możliwości kontrolowania indywidualnych programów rehabilitacji.
      5. Indywidualne programy rehabilitacji jako dodatkowa motywacja pracowników do zatrudnienia.
  10. Omówienie form pomocy i najważniejszych kwestii związanych z uzyskiwaniem pomocy publicznej dla pracodawców osób niepełnosprawnych po 1 stycznia 2010 roku.
    1. zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy
    2. dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu
    3. zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy
    4. dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych,
    5. refundacja dodatkowych kosztów pracodawcy bezpośrednio wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych dla zakładów pracy chronionej osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na etaty w wysokości 50%.
    6. refundacja kosztów szkoleń pracownika niepełnosprawnego
    7. obowiązek oraz możliwość zwolnienia z wpłat na PFRON - dla pracodawców zatrudniających powyżej 25 osób w przeliczeniu na etaty.


Edyta Sieradzka (dzień 1 i dzień 2) - (nowy program szkolenia)

Dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych - jako jedna z form pomocy publicznej z tytułu ich zatrudniania. ZMIANY PO 1 STYCZNIA 2010 ROKU W PROCEDURZE UZYSKIWANIA DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DLA ZPCHR ORAZ FIRM Z OTWARTEGO RYNKU PRACY oraz PRZYGOTOWANIE FIRMY DO KONTROLI dot. SOD i refundacji składek za lata 2004 -2010

WAŻNE -Z uwagi na zaczęte od 1 marca zwiększone kontrole PFRON dot. miesięcznego dofinansowania, każdy z uczestników może przywieść na kurs np. kilka orzeczeń do sprawdzenia, rozliczenia miesięczne i roczne dla kilku pracowników - celem ich sprawdzenia przez wykładowców
  1. STATUS OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ w 2010 roku.
    1. Orzeczenia o niepełnosprawności występujące w Polsce w 2010 roku a przełożenie ich na status osoby niepełnosprawnej w rozumieniu ustawy o rehabilitacji;
    2. Schorzenia specjalne a praktyka występowania o zwiększone dofinansowanie - omówienie najnowszych interpretacji BON i zastosowanie ich w praktyce;
    3. Ciągłość orzeczeń o niepełnosprawności a drugie orzeczenie, omówienie sytuacji występowania w danym czasie ważności dwóch orzeczeń np. z ZUS i PZO stwierdzające o innym stopniu niepełnosprawności pracownika - przełożenie ich na uzyskiwanie pomocy publicznej i zapewnienie prawidłowego stosowania przepisów KP i ustawy o rehabilitacji;
      Procedura sprawdzania orzeczeń podczas kontroli przez inspektorów z PFRON, NIK itd.- omówienie tzw. "przekładania" orzeczeń na stopnie niepełnosprawności
  2. ZMIANY PO 1 STYCZNIA 2010 ROKU W PROCEDURZE UZYSKIWANIA DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DLA ZPCHR ORAZ OTWARTEGO RYNKU PRACY.
    1. OMÓWIENIE definicji najniższego wynagrodzenia - które na podstawie ustawy tzw. okołobudżetowej zostanie od 1 stycznia 2010 roku zmienione.
    2. Omówienie art. 2 pkt. 4A - tj. definicji kosztów płacy, w oparciu o najnowsze stanowiska BON. Wyliczenie kosztów płacy i limitu kosztów płacy, od którego jest uzależniona kwota wypłacanego przez PFRON dofinansowania (zmiany od 1 lipca 2009r. w związku brakiem obowiązku naliczania dla niektórych pracowników składek na FP i FGŚP).
    3. Omówienie art. 26 a tj. miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
      1. omówienie wskaźników dot. wyliczania maksymalnego dofinansowania z podziałem na stopnie niepełnosprawności, statusu pracodawcy i definicji najniższego wynagrodzenia. Przedstawienie pracodawcom schematu według, którego od 1 stycznia 2010 roku uzyskują pomoc na zatrudnienie dot. dofinansowań - maksymalne kwoty dofinansowań.
      2. zwiększenie wskaźników dla schorzeń specjalnych - omówienie stosowania ich w praktyce. Wyliczenie opłacalności zwiększania wskaźników a limit kosztów płacy.
      3. omówienie pomocy, która może być udzielona tylko do 75% kosztów płacy dla przedsiębiorcy i do 90% dla pracodawców nie prowadzących działalności gospodarczej
      4. omówienie wyliczenia miesięcznego dofinansowania do wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika.
      5. omówienie składania odwołań do MPiPS a wyjaśnienia Prezesa PFRON.
      6. omówienie uzyskania dofinansowana w przypadku zatrudnienia pracownika u dwóch pracodawców a praktyka stosowana przez PFRON
      7. ustalenie zatrudnienia i wskaźnika potrzebnego do wyliczenia zatrudnienia ogółem i zatrudnienia osób niepełnosprawnych w oparciu o art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji a zastosowanie wyliczenia wskaźników na druku Wn-D w poz. 34 i 35 wprost z rozporządzenia unijnego - BARDZO WAŻNE (RÓŻNICE, które mogą wpłynąć na możliwość lub brak uzyskania dofinansowań nowych pracowników).
      8. szczegółowe omówienie stosowania w 2010 roku, art. 26B ust. 4 i 5 - tj. uzyskiwanie dofinansowana na nowych pracowników, wykazanie wzrostu netto zatrudnienia lub zastosowanie tzw. przepisów wyłączeniowych, dzięki którym pracodawca nie będzie musiał wykazywać wzrostu zatrudnienia. Omówienie rozwiązania umów o pracę z dotychczas zatrudnionymi pracownikami, dokumentowanie stosowania tzw. wyłączeń. Omówienie ostatnich interpretacji MPiPS a efekt zachęty.
      9. wzrost netto zatrudnienia ogółem oraz wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych - sposób jego ustalenia a przeciętne zatrudnienie ogółem i przeciętne zatrudnienie osób niepełnosprawnych w okresie poprze­dzających 12 miesięcy.
      10. miesięczne dofinansowanie a uzyskana dodatkowa pomoc ze środków publicznych, wypełnianie poz. 37 i 41 na druku INF-D-P w sytuacji podpisania umowy z oddziałem PFRON na refundację dodatkowych kosztów administracyjnych.
      11. wypełnianie Informacji o pomocy publicznej INF-O-PP a uzyskiwanie dodatkowej pomocy z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych - np. na podstawie art. 32 ustawy o rehabilitacji. Robienie korekt Wn-D i INF-D-P a wypełnienie INF-O-PP.
      12. terminy wypłaty miesięcznego dofinansowana a odsetki, wyliczanie odsetek a zaległości w PFRON.
      13. omówienie rozporządzeń wykonawczych do art. 26C - DRUK INF-D-P i wniosek Wn-D - a wypełnianie ich po 1 stycznia 2010 roku- zmiany. Robienie korekt wniosku Wn-D i załączników INF-D-P za rok 2009.
      14. porównanie pomocy z tytułu dofinansowań w 2010 r., w którym po przyjęciu tzw. ustawy okołobudżetowej będzie nadal istniał podział na ZPCHR i OR. Wyliczenie dofinansowania w 2010r. w oparciu o płacę minimalną, która od 1 stycznia 2010r. wynosić będzie 1317,00 brutto, jednakże z uwagi na zmianę definicji najniższego wynagrodzenia w ustawie o rehabilitacji po 1 stycznia 2010 roku - wyliczenie maksymalnych kwot dofinansowania zarówno przez ZPCHR i OR będzie naliczane od kwoty minimalnej z roku 2009 tj. 1217 zł.
      15. omówienie z uczestnikami szkoleń najważniejszych i najczęściej pojawiających się problemów przy aplikowaniu o dofinansowania.
      16. omówienie najnowszych wyjaśnień i stanowisk MPiPS, BON, PFRON- dot. dofinansowania po 1 stycznia 2010 r. (efekt zachęty, wzrost netto, koszty płacy itp.)
      17. ogólne obowiązki pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne
      18. czas pracy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy
      19. kluczowe zapisy umów o pracę i omówienie prawidłowego sporządzenia informacji dodatkowej do umowy
      20. schorzenia specjalne i ich dokumentowanie
      21. Omówienie z uczestnikami procedur występujących podczas kontroli z PFRON dot. uzyskiwania miesięcznego dofinansowania w latach 2004-2010r.
    4. Ogólne informacje dot. zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które wpływają na uzyskiwanie dofinansowania:
      Szczegółowe omówienie każdego artykułu w ustawie o rehabilitacji, który wpływa na uzyskiwanie dofinansowań po 1 stycznia 2010 roku. (wyliczenie stanu zatrudnienia, który spowoduje wzrost netto pracowników, wyliczenia kosztów płacy, wyliczenia kwoty dofinansowania w oparciu o zmianę definicji najniższego wynagrodzenia.)
  3. OMÓWIENIE INNYCH FORM POMOCY I NAJWAŻNIEJSZYCH KWESTII ZWIĄZANYCH Z UZYSKIWANIEM POMOCY PUBLICZNEJ NA ZATRUDNIENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PO 1 STYCZNIA 2010 ROKU.
    1. Zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy - OMÓWIENIE ART. 26 USTAWY
    2. Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu - ART. 26 d (asystent)
    3. Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy - art. 26 e ustawy o rehabilitacji.
    4. Dodatkowa rekompensata dla zakładu pracy chronionej - ART. 32 ustawy o rehabilitacji.
      1. DOFINANSOWANIE w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych
      2. REFUNDACJA dodatkowych kosztów pracodawcy bezpośrednio wynikających z zatrudnienia osób niepełnosprawnych - TYLKO DLA ZPCHR - OSIĄGAJĄCYCH WSKAŹNIK ZATRUDNIENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PRZELICZENIU NA ETATY W WYSOKOŚCI 50%. Dodatkowe koszty administracyjne, transportowe, budowy i rozbudowy. - weryfikacja podpisanych umów, stosowanie zabezpieczeń, przygotowanie do negocjacji refundacji na 2010 rok.
    5. Refundacja kosztów szkoleń pracownika niepełnosprawnego - art. 41 ustawy o rehabilitacji
    6. Obowiązek oraz możliwość zwolnienia z wpłat na PFRON - dla pracodawców zatrudniających powyżej 25 osób w przeliczeniu na etaty. Wyliczanie ulg przez podmioty uprawnione tj. ZPCHR jak i też pracodawców z tzw. otwartego rynku pracy spełniających wymogi ustawy o rehabilitacji.
    7. Omówienie podstaw dot. prowadzenia zfron przez zpchr i byłych pracodawców mających status zpchr - po 1 stycznia 2010 roku.
  4. PRZEDSTAWIENIE NAJNOWSZYCH INTERPRETACJI BON I PFRON WPŁYWAJĄCYCH NA UZYSKIWANIE POMOCY W TEORII I PRAKTYCE." dotyczące m.in.:
    1. Uzyskiwania dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych;
    2. Wyliczenie wskaźników zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych;
    3. Zaliczania osób do pracowników niepełnosprawnych;
    4. Ciągłość orzeczeń a możliwość korekt w SODiR;
    5. Uzyskiwania refundacji dodatkowych kosztów administracyjnych, transportowych, budowy i rozbudowy;
    6. Przekładania orzeczeń a ustawa o rehabilitacji
  5. PYTANIA I ODPOWIEDZI NA TEMATY ZWIĄZANE Z ZATRUDNIANIEM OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH po 1 stycznia 2010 roku.


Joanna Wawrzyńczak (dzień 2)
  1. ŚRODKI TWORZĄCE ZFRON W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH. PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI I PIT-4 W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ A KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU.
    1. Ewidencja funduszu ZFRON jako obowiązek ustawowy zakładu pracy chronionej - ewidencja analityczna funduszu wg tytułów zwolnień z podatków i opłat w księgach rachunkowych.
    2. Podatek od nieruchomości w księgach rachunkowych zakładu pracy chronionej.
    3. Środki ZFRON pochodzące z PIT-4, podział środków, zasady odprowadzania pobranych od wynagrodzeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
    4. Termin przekazywania środków z PIT-4 na rachunek bankowy ZFRON według stanowiska BON.
    5. Podatek od nieruchomości i PIT-4 w zakładach pracy chronionej w świetle interpretacji indywidualnych urzędów skarbowych i Izb Skarbowych.
    6. Wyroki WSA i NSA w sprawie podatku od nieruchomości w zakładzie pracy chronionej.
    7. Interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości oraz PIT-4 w zakładach pracy chronionej.
    8. Rachunek bankowy środków ZFRON. Prowadzenie kasy dla środków ZFRON.
    9. Ewidencja odsetek od środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym funduszu rehabilitacji. Wydatkowanie ZFRON utworzonego z odsetek.
    10. Kontrowersje dotyczące lokowania środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym funduszu rehabilitacji. Planowane zmiany w ustawie o rehabilitacji.
    11. Konsekwencje nieterminowych wpłat na ZFRON, skutki finansowe i podatkowe.
    12. Uzgadnianie stanu środków ZFRON (rachunek bankowy, udzielone pożyczki) ze stanem funduszu rehabilitacji (naliczenie). Korygowanie niezgodności.
  2. WYDATKOWANIE ŚRODKÓW ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ASPEKCIE BILANSOWYM I PODATKOWYM (CIT, PIT, VAT).
    1. Wydatki z ZFRON w ramach pomocy indywidualnej (zwrotnej, bezzwrotnej) - księgowania.
    2. Wydatki z ZFRON w ramach indywidualnych programów rehabilitacji - schematy księgowania pomocy socjalnej oraz pomocy de minimis.
    3. Wydatkowanie środków ZFRON ogólnego, w tym zakup środków trwałych - stosowane rozwiązania księgowe.
    4. Wydatki w ramach indywidualnych programów rehabilitacji stanowiące pomoc socjalną dla niepełnosprawnych pracowników w interpretacjach Izb Skarbowych.
    5. Wydatki z ZFRON stanowiące przysporzenie korzyści dla pracodawcy a koszty uzyskania przychodów.
    6. Sprzedaż środków trwałych sfinansowanych z ZFRON - kwota do przekazania na ZFRON oraz podział przekazanej kwoty w przypadku sprzedaży.
    7. Finansowanie środków trwałych z ZFRON w drodze leasingu. Warunki określone rozporządzeniem w sprawie ZFRON dotyczące leasingu. Różnice pomiędzy leasingiem finansowym i operacyjnym.
    8. Świadczenia z ZFRON dla osób niepełnosprawnych według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Interpretacje organów skarbowych.
    9. Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z nadwyżki SOD otrzymanej do 31 grudnia 2006 r. oraz po 1 stycznia 2007 r.
    10. Pozostałe wydatki z nadwyżki SOD. Interpretacje indywidualne w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
    11. Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z ZFRON utworzonego ze zwolnień z podatków i opłat.
    12. Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z ZFRON utworzonego ze części zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń (PIT-4).
    13. Równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakupionych z ZFRON odnoszona na pozostałe przychody operacyjne.
    14. Równowartość pozostałych wydatków sfinansowanych z ZFRON odnoszona na pozostałe przychody operacyjne w świetle wyjaśnień organów skarbowych.
    15. Wydatki z ZFRON a prawo do odliczenia podatku VAT. Wydatki netto/brutto z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w świetle wyjaśnień organów skarbowych.
  3. POMOC DE MINIMIS W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ - ZAŚWIADCZENIA, LIMITY, KWESTIE BILANSOWE I PODATKOWE.
    1. Intensywność pomocy de minimis w świetle przepisów unijnych oraz znowelizowanego rozporządzenia w sprawie ZFRON. Intensywność pomocy dla środków ZFRON pochodzących z PIT-4.
    2. Wprowadzenie zakazu refundacji wydatków do rozporządzenia w sprawie ZFRON. Wyjaśnienia MPiPS w zakresie wydatków w ramach pomocy indywidualnej.
    3. Finansowanie kosztów wynagrodzenia z funduszu rehabilitacji. Terminy, kwoty i procedury ponoszenia wydatków w kontekście zakazu refundacji.
    4. Pomoc de minimis - moment i podstawa ujęcia wydatków w księgach rachunkowych oraz podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
    5. Płatności ratalne a pomoc de minimis.
    6. Faktury pro forma i faktury zaliczkowe jako udokumentowanie poniesienia wydatku z ZFRON dla celów zaświadczenia de minimis.
    7. Zaświadczenia de minimis - terminy, procedury oraz składane dokumenty do 22 lipca 2002 r. oraz po tym terminie. Formalne uproszczenie procedur.
    8. Korygowanie uzyskanych zaświadczeń w przypadku sprzedaży niezamortyzowanych środków trwałych sfinansowanych z ZFRON.
    9. Limit pomocy de minimis - obliczanie pułapu pomocy w okresie trzech lat kalendarzowych. Data wydatku a data wydania zaświadczenia.
    10. Wystąpienie o zaświadczenie de minimis po terminie 30 dni od dnia dokonania wydatku z ZFRON.
    11. Brak zaświadczenia potwierdzającego charakter pomocy de minimis - konsekwencje finansowe, bilansowe i podatkowe.
    12. Warunki utrzymania i wydatkowania środków ZFRON po rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej. Występowanie o wydanie zaświadczenia de minimis po utracie statusu zakładu pracy chronionej - podstawa prawna.
    13. Środki przedakcesyjne ZFRON - wydatkowanie.
    14. Sprzedaż środków trwałych sfinansowanych z ZFRON a zaświadczenie de minimis.
  4. WYNAGRODZENIA, SKŁADKI ZUS I DOFINANSOWANIE DO WYNAGRODZEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - UJĘCIE BILANSOWE I PODATKOWE W 2010 ROKU.
    1. Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę - moment zaliczenia do kosztów bilansowych i kosztów uzyskania przychodów.
    2. Składki na ubezpieczenia społeczne w części należnej od pracodawcy oraz składki na FP i FGŚP dot. wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę w 2010 r. - ujęcie w kosztach bilansowych i podatkowych.
    3. Wynagrodzenia bezosobowe i składki ZUS płatnika od tych wynagrodzeń w kosztach bilansowych i podatkowych zakładu. Małe umowy zlecenia i umowy o dzieło po 1 stycznia 2009 r. w świetle znowelizowanych przepisów oraz wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
    4. Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych (SOD) w księgach rachunkowych w 2010 r.
    5. Podatkowe ujęcie dofinansowania do wynagrodzeń w trakcie i na przełomie roku podatkowego.
    6. Nadwyżka SOD z lat ubiegłych w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Interpretacje organów skarbowych.
  5. REFUNDACJA DODATKOWYCH KOSZTÓW Z PFRON W ZAKŁADZIE PRACY CHRONIONEJ - ROZLICZENIE BILANSOWE I PODATKOWE.
  6. ORZECZNICTWO W ZAKRESIE ZFRON ORAZ POMOCY DE MINIMIS W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ.
    1. Wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie funduszu ZFRON i pomocy de minimis.
    2. Wyjaśnienia Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów.
    3. Interpretacje indywidualne Urzędów Skarbowych oraz Izb Skarbowych.
    4. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 2010 r.
    5. Stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
  7. KONTROLE W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ PRZEPROWADZANE PRZEZ URZĘDY SKARBOWE I URZĘDY KONTROLI SKARBOWEJ.
    1. Podstawa prawna przeprowadzenia kontroli.
    2. Zakres i przebieg kontroli.
    3. Zestawienia i dokumentacja związana z ZFRON przedkładana w trakcie kontroli.
    4. Konsekwencje nieprawidłowości wykazanych w protokole kontroli podatkowej.
    5. Wszczęcie postępowania podatkowego.
    6. Ustalenie zobowiązania podatkowego.
    7. Aktualne stanowiska Urzędów Skarbowych i Urzędów Kontroli Skarbowej w trakcie kontroli poprawności wykazanej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w zakładach pracy chronionej.
    8. Terminy przedawnienia zobowiązań podatkowych.
    9. Okres przechowywania dokumentacji ZFRON.
    10. Korygowanie rocznych zeznań podatkowych CIT i PIT – okoliczności, procedury i terminy.
Opracowanie: Edyta Sieradzka, Joanna Wawrzyńczak

NA ZLECENIE FIRMY OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - PODLEGA OCHRONIE PRAW AUTORSKICH

PLAN GODZINOWY:

DZIEŃ PIERWSZY (25.10.2010r.) - IZABELA STEPANIAK, EDYTA SIERADZKA
  1. 09:00 - 10:00 rejestracja uczestników
  2. 10:00 - 12:00 rozpoczęcie szkolenia, wykłady
  3. 12.00 - 12.15 przerwa kawowa
  4. 12:15 - 14.00 wykłady
  5. 14:00 - 15:00 obiad
  6. 15:00 - 18:00 wykłady
  7. 18:30 - 20:30  pakiet relaksacyjny w mini SPA ( siłownia, sauna sucha, fińsa, jacuzzi) 
  8. 20:30 - uroczysta kolacja w restauracji
DZIEŃ DRUGI (26.10.2010r.) - EDYTA SIERADZKA, JOANNA WAWRZYŃCZAK
  1. 08:00 - 09:00 śniadanie
  2. 09:30 - 11:00 rozpoczęcie szkolenia, wykłady
  3. 11:00 - 11:15 przerwa kawowa
  4. 11:15 - 13:30 wykłady
  5. 13:30 - 14:00 obiad
  6. 14:00 - 15:30 wykłady, zajęcia, pytania i odpowiedzi, indywidualne konsultacje
  7. 15.30 - zakończenie wykładów, rozdanie certyfikatów
MATERIAŁY SZKOLENIOWE:
- obszerne materiały, opracowania wykładowców
- certyfikat "'Specjalista ds. obsługi księgowo - finansowej, kadrowej i uzyskiwania pomocy publicznej w zakładzie pracy chronionej i u pracodawców osób niepełnosprawnych z otwartego rynku pracy"

CENNIK SZKOLEŃ:

DLA KLIENTÓW ( , , )
cena: 990,00 zł - osoba
cena: 940,00 zł - dla 2 osoby z tej samej firmy (Klienci OBPON
cena: 900,00 zł - dla 3 osoby z tej samej firmy (Klienci OBPON
Klientem OBPON jest każda firma posiadająca wykupiony, aktywny dostęp do przynajmniej jednej z naszych podstawowych usług: (,,) cena promocyjna dla Klientów naszej firmy obowiązuje od dnia 25.08.2008r.

DLA POZOSTAŁYCH FIRM
cena: 1 100,00 zł - osoba
cena: 1 050,00 zł - dla 2 osoby z tej samej firmy
cena: 1 000,00 zł - dla 3 osoby z tej samej firmy





ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ:
W przypadku zapytań prosimy wybrać opiekuna wg. regionu.

Agnieszka Jasińska
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 35, e-mail: a.jasinska@obpon.pl
regiony: kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie
Paweł Szustal
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 37, e-mail: p.szustal@obpon.pl
regiony: pomorskie, mazowieckie, zachodnio-pomorskie
Anna Szymańska
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 41, e-mail: a.szymanska@obpon.pl
regiony: wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, opolskie
Barbara Dunaj
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 45, e-mail: b.dunaj@obpon.pl
regiony: dolnośląskie, łódzkie, lubelskie
Agnieszka Hano
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 46, e-mail: a.hano@obpon.pl
regiony: śląskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie
Krzysztof Konopelski - specjalista ds. sprzedaży aplikacji E-SOD v2, prezentacji reklamowych
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 36
e-mail: k.konopelski@obpon.pl


 
 

« powrót