e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
czwartek, 19 sierpnia 2010 r.

SPECJALNY ARKUSZ KALKULACYJNY DO AUTOMATYCZNEGO PRZELICZANIA WSKAŹNIKÓW FINANSOWYCH FIRMY WG MODELU ALTMANA OCENIAJĄCEGO SYTUACJĘ EKONOMICZNĄ JEDNOSTKI W KONTEKŚCIE ZAKWALIFIKOWANIA JEJ DO DALSZEGO OTRZYMYWANIA DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ BĄDŹ JEGO UTRATY MODEL ALTMANA JAKO METODA WYBRANA DO OCENY FINANSOWEJ JEDNOSTKI WNIOSKUJĄCEJ O UDZIELENIE POMOCY PUBLICZNEJ W FORMIE DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH


 
MODEL ALTMANA JAKO METODA WYBRANA DO OCENY FINANSOWEJ JEDNOSTKI WNIOSKUJĄCEJ O UDZIELENIE POMOCY PUBLICZNEJ W FORMIE DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH


PRZYPOMINAMY, IŻ FIRMA OBPON OPRACOWAŁA:
 SPECJALNY ARKUSZ KALKULACYJNY DO AUTOMATYCZNEGO PRZELICZANIA WSKAŹNIKÓW FINANSOWYCH FIRMY WG MODELU ALTMANA OCENIAJĄCEGO SYTUACJĘ EKONOMICZNĄ JEDNOSTKI W KONTEKŚCIE ZAKWALIFIKOWANIA JEJ DO DALSZEGO OTRZYMYWANIA DOFINANSOWAŃ DO WYNAGRODZEŃ BĄDŹ JEGO UTRATY
ZAKUP JUŻ DZIŚ - NIE ZWLEKAJ ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO!
 

PFRON ANALIZUJE SPRAWOZDANIA FINANSOWE PRACODAWCÓW. Rozpoczęły się procedury związane z postępowaniem administracyjnym, mającym na celu ustalenie, czy sytuacja ekonomiczna wnioskodawców umożliwia udzielenie przez Fundusz pomocy poublicznej

    PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH rozpoczął procedury związane z analizą sprawozdań finansowych za lata 2007, 2008, 2009 przesyłanych do Funduszu przez beneficjentów pomocy publicznej - pracodawców osób niepełnosprawnych, uzyskujących miesięczne dofiannsowania do ich wynagrodzeń, mające na celu ustalenie CZY SYTUACJA EKONOMICZNA WNIOSKODAWCÓW UMOŻLIWIA UDZIELENIE IM PRZEZ FUNDUSZ POMOCY PUBLICZNEJ.

    Blokada dofinansowań dotyczy już prawie tysiąca firm! Problem ten staje się z tygodnia na tydzień coraz bardziej poważny, ponieważ okres wyjaśnień dotyczących założonych przez PFRON blokad wydłuża się nawet do kilku miesięcy, stawiając wielu pracodawców w obliczu zachwiania płynności finansowej, a w konsekwencji bankructwa tych firm. 


    Zgodnie z par. 2 ust 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niz pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie (Dz U. z 2010 r. Nr 53, poz. 312) wnioskodawca przedstawia podmiotowi udzielającemu pomoc informacje dotyczące sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy, w tym sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych, sporządzane zgodnie z przepisami o rachunkowiści.

    Biorąc pod uwagę analizę powyższych danych (wartości bilansu i rachunków zysków i strat) przeprowadzone za pomocą tzw. Modelu Altmana, PFRON wobec beneficjentów osiągających współczynnik poniżej 1,8 wskazuje, iż dany pracodawca znajduje się w TRUDNEJ SYTUACJI EKONOMICZNEJ.

    Z informacji, do jakich dotarła nasza Organizacja niezbicie wynika, że Fundusz wobec wszystkich pracodawców znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej (po przerowadzonej w/w analizie) występuje z pismem, w którym wskazuje beneficjentom pomocy publicznej, co nastepuje: "  (...) Dokonana analiza potwierdza, iż, zdaniem Funduszu, zgodnie z art. 48a ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz U. z 2008 r. Nr 14 poz. 92 ze zm.) pomoc ze środków Funduszu (w formie dofinansowania do wynagrodzen zatrudnionych osób niepełnosprawnych)
NIE MOŻE ZOSTAĆ UDZIELONA PRACODAWCY WYKONUJĄCEMU DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ ZNAJDUJĄCEMU SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI EKONOMICZNEJ WEDŁUG KRYTERIÓW OKREŚLONYCH W PRZEPISACH PRAWA UNII EUROPEJSKIEJ DOTYCZĄCYCH UDZIELANIA POMOCY PUBLICZNEJ.
(...) W związku z powyższym Fundusz wnosi o przedstawienie stanowiska strony (której sprawa dotyczy - dopisek OBPON) oraz wszelkich uzasadniających je dowodów w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszej informacji." ( komunikat OBPON >>> )


WSTĘP:
Metodą wybraną do oceny sytuacji finansowej jednostki wnioskującej o udzielenie pomocy innej niż de minimis oraz pomocy de minimis – w związku z wejściem w życie rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. – będzie model Altmana. Informacja ta została potwierdzona przez PFRON w rozmowie telefonicznej z Biurem Funduszu przeprowadzonej przez pracowników firmy OBPON w dniu 22.06.2010 roku.

            Fundusz informuje, iż po pierwsze jeżeli po analizie finansowej złożonych przez pracodawcę dokumentów – jego sytuacja zostanie oceniona przez PFRON jako trudna – otrzyma on pismo, w którym zostanie poinformowany o ustaleniach PFRON oraz zostanie poproszony o zajęcie stanowiska, polegającego na przedstawieniu przez niego dodatkowych wyjaśnień oraz dowodów, w których wykaże, iż pomimo ustaleń dokonanych przez Fundusz na podstawie wysłanych wcześniej INF-O-PP oraz dokumentów finansowych – istnieją jeszcze inne okoliczności, które należy wziąć pod uwagę i w związku z którymi sytuacja ekonomiczna pracodawcy nie powinna być oceniona jako trudna.

             Po drugie Fundusz informuje, iż jeżeli dodatkowe wyjaśnienia przedstawione przez pracodawcę ubiegającego się o SOD – nie wystarczą dla uznania jego sytuacji za dobrą – otrzyma on na podstawie art. 26 a ust 9a ustawy o rehabilitacji decyzję o odmowie wypłaty miesięcznego dofinansowania, od której w terminie 14 dni przysługuje pracodawcy odwołanie do Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

            Dodatkowo PFRON informuje, iż tylko drogą pisemną tzn. przez zawiadomienie pocztą listownie – będzie informował pracodawców o ich sytuacji ekonomicznej – nie będzie informował pracodawców o rozstrzygnięciu sprawy drogą telefoniczną lub mailową.

PRZYPOMINAMY! Ocena sytuacji finansowej jednostki wnioskującej o udzielenie pomocy innej niż de minimis oraz pomocy de minimis jako podmiotu znajdującego się w trudnej sytuacji finansowej może mieć bardzo poważne skutki finansowe dla pracodawców osób niepełnosprawnych, bowiem firmy ocenione jako znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą utracić dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, jak również nie będą mogły wydatkować środków ZFRON w ramach pomocy de minimis.

Nowe regulacje nakładają obowiązek badania przez podmiot udzielający pomocy (m.in. PFRON) kondycji finansowej firm wnioskujących o pomoc. W konsekwencji, po weryfikacji przez PFRON w/w metodą wszystkich pracodawców, wielu z nich MOŻE NIE OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIA.

SPECJALNY ARKUSZ KALKULACYJNY: 
Firma OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH prezentuje SPECJALNY ARKUSZ KALKULACYJNY, który automatycznie przelicza wskaźniki Z-Score wg modelu Altmana – wystarczy wypełnić dane w bilansie oraz rachunku zysków i strat w przygotowanej aplikacji, aby uzyskać wynik stwierdzający czy Twoja firma znajduje sie w trudnej sytuacji finansowej, czy też nie i w związku z tym, czy będzie otrzymywała w dalszym ciągu dofinansowania do wynagrodzeń na zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Arkusz został przygotowany, na zlecenie naszej firmy, przez Panią Joannę Wawrzyńczak - Dyrektora Finansowego w OBPON.

Arkusz ten pozwoli sprawdzić, jakie jest zagrożenie upadłością dla danej firmy, grożące utratą dofinansowania SOD oraz pomocy de minimis.

Przygotowana aplikacja zawiera bilans i RZiS za ostatnie 3 lata obrotowe z wpisanymi formułami oraz różne wersje wskaźnika globalnego w modelu Altmana:

 - wskaźnik Z-Score z 1968 roku – dla spółek notowanych na giełdzie,
 - wskaźnik Z’-Score z 1983 roku – dla firm poza obrotem publicznym,
 - wskaźnik Z”-Score – dla tzw. rynków wschodzących.

Dla powyższych wskaźników globalnych podane są definicje i wyjaśnienia dotyczące wskaźników cząstkowych, wraz z podaniem źródeł. Wskaźniki te są bardzo różnie przekładane na polskie warunki, co może diametralnie zmienić ocenę kondycji finansowej danej firmy.

W warunkach polskich model Altmana jest wykorzystywany raczej jako czynnik wczesnego ostrzegania w sytuacji pogarszania się kondycji finansowej jednostki, gdyż są znaczne różnice w ekonomicznych warunkach działania amerykańskich i polskich przedsiębiorstw, takie jak standardy księgowe, obciążenia podatkowe itd.

Praktycznie każdy ze wskaźników cząstkowych w modelu Altmana może być odmiennie interpretowany. Na przykład „zysk zatrzymany” – czy należy brać pod uwagę wyłącznie zysk zatrzymany w lat poprzedzających dany rok obrotowy, czy też może uwzględnić zysk netto z danego roku obrotowego, pomimo iż ze sprawozdania finansowego nie wynika, w jaki sposób ten zysk zostanie ostatecznie podzielony. Czy dla firm poza obrotem publicznym należy stosować wagi wskaźników z 1968 r. czy może z 1983 roku? Przyjęcie określonych założeń do poszczególnych wskaźników cząstkowych może przesądzić o kondycji finansowej firmy wnioskującej o pomoc de minimis lub o pomoc inną niż de minimis.

W wyniku porównania różnych wariantów wskaźnika Z (i odmiennie interpretowanych wskaźników Z1-Z5) może się okazać, że według jednych źródeł firma ma wysokie zagrożenie bankructwa, a według innych jeszcze takiego zagrożenia nie ma. Znajomość tych danych pozwoli na ewentualne „negocjacje” z PFRON w sprawie dofinansowań.

Wykorzystanie wskaźnika Altmana do określenia kondycji finansowej firmy jest obwarowane poważnymi ograniczeniami, na przykład wartość wskaźnika dla danego roku może mieć charakter przypadkowy, dlatego w tej sytuacji niezbędne byłoby przeanalizowanie jego wartości na przestrzeni ostatnich kilku lub kilkunastu lat i uchwycić kształtowanie się trendu. Altman oszacował dodatkowo dwa podstawowe błędy, którymi może być obarczony ostateczny wskaźnik Z. Pierwszym jest możliwość bankructwa mimo dobrej kondycji finansowej, drugi to prawdopodobieństwo, że mimo niekorzystnej sytuacji finansowej, firma będzie nadal funkcjonowała na rynku.

UWAGA! Specjalny arkusz kalkulacyjny opracowany przez naszą firmę będzie cennym nabytkiem dla każdej firmy nie tylko w kontekście oceny sytuacji finansowej jednostki wnioskującej o udzielenie pomocy innej niż de minimis oraz pomocy de minimis przez PFRON – w związku z wejściem w życie rozporządzeń Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. Będzie również aktualnym narzędziem służącym do oceny sytuacji finansowej Waszej firmy w każdej sytuacji wymagającej takiej oceny, a zaletą korzystania z posiadanego narzędzia będzie możliwość stałej oceny kondycji finansowej Waszych firm. Gwarantujemy także stałą bezpłatna aktualizację naszego arkusza, jeśli zajdzie taka potrzeba.

UWAGA!
'Specjalny arkusz kalkulacyjny' jest własnoscią firmy Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, autorem arkusza jest Pani Joanna Wawrzyńczak - Dyrektor Finansowy w firmie OBPON.
Zakupiony przez Waszą firmę 'Specjalny arkusz kalkulacyjny' jest chroniony prawami autorskimi.  Przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Treści i algorytmy obliczeniowe zawarte w 'Specjalnym arkuszu kalkulacyjnym' stanowią utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993 r.  Jakiekolwiek rozpowszechnianie 'Specjalnego arkusza kalkulacyjnego' bez zgody właściciela praw autorskich jest niedozwolone i będzie stanowiło naruszenie praw autorskich. 

Firma OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH nie wyraża zgody na przekazywanie "Arkusza" osobom trzecim. 

KOMUNIKAT: Informujemy, że w arkuszu wprowadzone zostały istotne zmiany, uwzględniające aktualnie stosowaną przez PFRON metodę analizy finansowej. Informujemy, że dostępna jest zaktualizowana wersja arkusza z modelem Altmana, która zawiera aktualnie stosowany przez PFRON wskaźnik Altmana do oceny kondycji finansowej firm wnioskujacych o pomoc publiczną. Wszystkim Klientom, którzy zakupili poprzednią wersję aktualizacja przesłana została bezpłatnie. Zapraszamy do korzystania z naszego arkusza! 

Zakup specjalnego arkusza kalkulacyjnego w przypadku firm posiadających status zakładu pracy chronionej możliwy jest ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) na podstawie rozporządzenia w sprawie ZFRON § 2 ust. 1 pkt 1  - wyposażenie stanowiska pracy oraz przystosowanie jego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. jako narzędzie, program, aplikację dla osoby niepełnosprawnej zajmującej się rozliczaniem SOD, ZFRON, księgowej, kadrowej.  Gwarantujemy także stałą bezpłatna aktualizację naszego arkusza jeśli zajdzie taka potrzeba.

Firma OBPON zastrzega sobie mozliwość udostepnienia specjalnego arkusza kalkulacyjnego zamawiającemu do 10 dni od daty opłacenia faktury. Arkusz udostepniony będzie zamawiającemu drogą poczty elektornicznej na podany przy zamówieniu adres e-mail.


ARKUSZ KALKULACYJNY ZOSTAŁ OPRACOWANY PRZEZ:

Joanna Wawrzyńczak

 

Dyrektor Finansowy w OBPON, Doradca w OBPON.ORG, Doradca i konsultant w OBPON.PL (ekonomista, doktorant)

zawód wykonywany: Dyrektor Finansowy w OBPON.PL (wieloletni Główny Księgowy w dużym ZPCHR)

specjalizacja: zagadnienia rachunkowości w ZPCHR, sprawozdawczość finansowa, rozrachunki publiczno-prawne, zagadnienia z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, książka przychodów i rozchodów, pomoc publiczna - de minimis, ZFRON, systemy zarządzania jakością Doktorant na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie, ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości i kontroli finansowej, świadectwo kwalifikacyjne Ministra Finansów uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, kilkuletnie doświadczenie w księgowości w zakładzie pracy chronionej, m.in. w spółce z kapitałem zagranicznym. Jest również auditorem wewnętrznym ISO 9001:2000. Autorka książki wydawnictwa OBPON 2008: 'Bilansowe i podatkowe aspekty funkcjonowania zakładów pracy chronionej oraz pracodawców z otwartego rynku pracy'. Wykładowca na szkoleniach organizowanych przez OBPON. Twórca opracowania arkusza kalkulacyjnego oceniającego sytuację ekonomiczną firmy na podstawie modelu Altmana. Konsultant w należącym do OBPON serwisie www.vademecumwiedzy.pl





ZAMÓWIENIA SPECJALNEGO ARKUSZA KALKULACYJNEGO PROSIMY KIEROWAĆ DO NASZEJ FIRMY DROGĄ TELEFONICZNĄ LUB TEŻ ZA POŚREDNICTWEM POCZTY ELEKTRONICZNEJ:


SPECJALNY ARKUSZ KALKULACYJNY MOŻNA ZAKUPIĆ W NASZEJ FIRMIE
.


CENNIK:


DLA KLIENTÓW ( , , )
cena: 190,00 zł  + 22% VAT
DLA POZOSTAŁYCH FIRM:
cena: 250,00 zł + 22% VAT

Agnieszka Sawicka
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 35, e-mail: a.sawicka@obpon.pl
regiony: kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie
Paweł Szustal
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 37, e-mail: p.szustal@obpon.pl
regiony: pomorskie, mazowieckie, zachodnio-pomorskie
Anna Szymańska
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 41, e-mail: a.szymanska@obpon.pl
regiony: wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, opolskie
Barbara Dunaj
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 45, e-mail: b.dunaj@obpon.pl
regiony: dolnośląskie, łódzkie, lubelskie
Agnieszka Hano
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 46, e-mail: a.hano@obpon.pl
regiony: śląskie, podkarpackie, podlaskie, świtokrzyskie





OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
 

« powrót