e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
wtorek, 15 czerwca 2010 r.

OBPON.ORG: PYTANIA DO KANDYDATÓW NA PREZYDENTA DOT. POLITYKI WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ PRACODAWCÓW - ODPOWIEDŹ PANA GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO

    

    Organizacja OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG www.obpon.org, zrzeszająca i reprezentująca interesy pracodawców osób niepełnosprawnych oraz działająca na rzecz pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na chronionym i otwartym rynku pracy, zwróciła się w dniu 24.05.2010r. do wszystkich kandydatów na Prezydenta RP z kilkoma ważnymi pytaniami dotyczącymi kwestii ich spojrzenia na problematykę społeczności osób niepełnosprawnych i pracodawców w Polsce oraz przewidywanych kierunków polityki kandydatów na Prezydenta RP wobec wspomnianego środowiska w przypadku wygranych wyborów. Pytania skierowaliśmy w imieniu 5,5 mln osób niepełnosprawnych w Polsce (dane z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego 2002) oraz w imieniu pracodawców prowadzących firmy o statusie zakładów pracy chronionej (2056 zakładów), zatrudniających 189 560 pracowników niepełnosprawnych, oraz 11 621 pracodawców osób niepełnosprawnych z otwartego rynku pracy zatrudniających 60 151 niepełnosprawnych (dane z lutego 2010r., Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych).

PREZENTUJEMY ODPOWIEDZI NA NASZE ZAPYTANIA UZYSKANE OD PANA GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:
(uzyskana dnia 15.06.2010r.)


1. Zakłady pracy chronionej są aktualnie największym pracodawcą osób niepełnosprawnych w Polsce. Dzięki środkom uzyskiwanym m.in. ze zwolnień z niektórych podatków czy w ramach subsydiów płacowych, mogą one efektywnie realizować proces nie tylko rehabilitacji zawodowej, ale także społecznej czy leczniczej osób niepełnosprawnych. Sukcesywne zmniejszanie przywilejów stawia jednak pod znakiem zapytania ich przyszły byt, co budzi niepokój o dalszy los niepełnosprawnych pracowników. Jaki jest Pana stosunek do obecnej formuły funkcjonowania zakładów pracy chronionej i czy widzi Pan potrzebę ich istnienia?

 

Będę wspierał działania zmierzające do ułatwienia zatrudniania osób niepełnosprawnych zarówno na chronionym, jak i na otwartym rynku pracy. Opowiadam się za tym, aby stwarzać pracodawcom warunki, które będą pozwalać na zainteresowanie się osobami niepełnosprawnymi na rynku pracy, natomiast szczególna ochrona pracowników niepełnosprawnych, jeśli chodzi o stanowiska pracy, powinna być zachowana.

2. Mając na uwadze fakt, iż Polska posiada jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Europie, czy w Pana ocenie propozycję zmniejszenia wysokości wsparcia ze strony państwa w formie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, można rozważać w kategorii postępu w polityce prozatrudnieniowej państwa?

 

To dobrze, że w ostatnich latach liczba osób niepełnosprawnych zatrudnionych na otwartym rynku pracy zwiększa się, nadal jednak daleko nam do pożądanego poziomu. Tę tendencję należy podtrzymywać. Wynikała ona m. in. z poziomu wsparcia pracodawców, zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ewentualne zmniejszenie środków na wsparcie zatrudnienia to zdecydowany regres.

3. Stopniowe zmniejszanie wsparcia publicznego dla pracodawców osób niepełnosprawnych spowoduje, naszym zdaniem, likwidację zakładów pracy chronionej oraz powszechną niechęć do zatrudniania pracowników niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Czy wobec tego, Pana zdaniem, zmniejszanie pomocy publicznej nie doprowadzi do pozornych oszczędności, wynikających z potrzeby przejęcia przez Państwo obowiązku pomocy socjalnej wobec tych osób niepełnosprawnych, którym ograniczony zostanie dostęp do pracy?

Ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od 2009 r. zbyt nagle obniżyła poziom wsparcia za zatrudnienie osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej. Nie wszystkie miejsca pracy w zakładach pracy chronionej udało się utrzymać. Zmiany te jednak wynikały z rozporządzenia Komisji Europejskiej. Na szczęście rozwijał się otwarty rynek pracy.

Byłbym przeciwny oszczędnościom w tym obszarze. Praca ma dla osób niepełnosprawnych nie tylko znaczenie ekonomiczne , ale również jest najlepszą formą rehabilitacji i społecznej integracji. Obowiązkiem państwa jest wyrównywanie szans, a więc – w tym przypadku - stwarzanie dogodnych warunków, sprzyjających zwiększaniu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

4. Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek zapewnienia pracownikom doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych, a także jest zobligowany do tworzenia specjalnego funduszu, z którego finansowane są wydatki na zakup leków, leczenie, udział w turnusach rehabilitacyjnych, dojazdy do pracy, wczasy, naukę, czy szkolenia osób niepełnosprawnych. Tym samym nie da się odmówić takim pracodawcom pełnienia roli pomocniczej w realizacji przez Państwo funkcji opiekuńczej wobec najsłabszych obywateli. Czy w Pana ocenie Państwo jest przygotowane do przejęcia powyższych zadań od zakładów pracy chronionej oraz czy widzi Pan jakąś alternatywę zatrudnienia dla najbardziej poszkodowanych przez los pracowników o znaczym czy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (niejednokrotnie ze schorzeniami specjalnymi), którzy stracą pracę w wyniku likwidacji zakładów pracy chronionej?

 

Pewne ciężkie i specyficzne schorzenia wymagają szczególnego spojrzenia i odpowiednich instrumentów. Zakłady pracy chronionej są właśnie takim instrumentem, wspierającym państwo w jego zadaniach. Dla wielu osób alternatywą wobec zatrudnienia w ZPCH-ach byłaby bierność zawodowa, skazanie na wykluczenie, zerwanie wielu więzi, odebranie pasji i poczucia własnej wartości. Wielu funkcji zakładów państwo nie byłoby w stanie przejąć, a zatem osoby w nich zatrudnione straciłyby.

5. Często zmianiające się przepisy prawa oraz „nieżyciowe” regulacje, to najczęsciej wymieniane przez pracodawców osób niepełnosprawnych trudności w codziennym funkcjonowaniu. W naszej ocenie udział organizacji pracodawców w konsultacjach – na każdym etapie prac legislacyjnych – jest niezbędny, by można było mówić o tworzeniu przyjaznych warunków dla zatrudniania osób niepełnosprawnych. Czy jest Pan za tym, aby wprowadzić ścisłe reguły konsultacji z organizacjami pracodawców nowych rozwiązań prawnych, tak by pracodawcy mieli większe poczucie stabilności prawa? 

 

Oczywiście, każda zmiana prawa powinna być konsultowana z grupami, których szczególnie dotyczy. Należy rozważyć takie zmiany, które uniemożliwią – nazwę to – pozorne konsultacje. Również na poziomie prac w Sejmie powinno stawiać się większy nacisk na udział w pracach komisji przedstawicieli konkretnych grup – w tym przypadku przedstawicieli organizacji pracodawców.

 

Opracowanie:
Krzysztof Kuncelman - Prezes Zarządu
 

zapraszamy również do odwiedzewnia naszego serwisu wyborczego dla osób niepełnosprawnych i pracodawcvów osób niepełnosprawnych www.glosujwlasciwie.pl

Serwis ma na celu przybliżenie sylwetek kandydatów na Prezydenta RP oraz ich opinii i kierunków polityki wobec społeczności osób niepełnosprawnych oraz środowiska pracodawców w Polsce w przypadku wygranych wyborów. W tym celu Organizacja OBPON.ORG skierowała do wszystkich 10 kandydatów na Prezydenta RP 5 pytań. Odpowiedzi na zadane pytania zostaną opublikowane w wyborczym serwisie internetowym dla społeczności osób niepełnosprawnych oraz pracodawców www.glosujwlasciwie.pl oraz www.zpchr.info - serwisie informacyjnym dla pracodawców osób niepełnosprawnych, jak również przekazane zostaną wszystkim przedstawicielom środowiska pracodawców oraz osób niepełnosprawnych.

   Misją serwisu jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym oraz pracodawcom osób niepełnosprawnych, jak również wszystkim wyborcom, dla których aspekt polityki Państwa wobec środowiska niepełnosprawnych nie jest obojętny, woboru właściwego kandydata na Prezydenta RP w kontekście zadanych przez naszą Organizację pytań, dotyczących polityki i opinii wobec zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz pomocy publicznej dla niepełnosprawnych. 

« powrót