e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
poniedziałek, 22 marca 2010 r.

OBPON: Ogólnopolskie warsztaty szkoleniowe o charakterze teoretycznym i praktycznym pt. 'KONTROLE PFRON, NIK I INNYCH ORGANÓW U PRACODAWCÓW ZATRUDNIAJĄCYCH OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W ZWIĄZKU Z UZYSKIWANĄ POMOCĄ PUBLICZNĄ' - prezentacja i wypełnienie nowego FORMULARZA INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS OMÓWIENIE PROCEDURY WERYFIKACJI WNIOSKÓW INF-O-PP PRZYJĘTEJ PRZEZ PFRON.


Z uwagi na zapytania napływające do naszej firmy dotyczące przeprowadzenia szkolenia do przygotowania firmy na kontrolę PFRON, NIK i innych organów,  jak również wypełniania nowego FORMULARZA (INF-O-PP) INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS

OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


ZAPRASZA NA CYKL JEDNODNIOWYCH WARSZTATÓW OGÓLNOPOLSKICH O CHARAKTERZE TEORETYCZNYM I PRAKTYCZNYM pt.:

„KONTROLE PFRON, NIK I INNYCH ORGANÓW U PRACODAWCÓW ZATRUDNIAJĄCYCH OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE W ZWIĄZKU Z UZYSKIWANĄ PRZEZ NICH POMOCĄ PUBLICZNĄ.”
Prezentacja i wypełnienie nowego FORMULARZA INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS
OMÓWIENIE PROCEDURY WERYFIKACJI WNIOSKÓW INF-O-PP PRZYJĘTEJ PRZEZ PFRON



UWAGA - NOWE TERMINY:
Rzeszów - 14 czerwca 2010r.
Warszawa - 15 czerwca 2010r.

KOMUNIKAT:
W związku z nowym obowiązkiem sprawozdawczym w zakresie występowania o udzielenie pomocy publicznej w formie dofinansowań do wynagrodzeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz pomocy de minimis (formularz INF-O-PP), określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów, które weszło w życie dnia 05.04.2010 r. , i które uzależnia otrzymywanie pomocy publicznej od kondycji finansowej podmiotu - podmioty o gorszej sytuacji finansowej mogą utracić prawo do otrzymywania pomocy publicznej. Nowe regulacje nakładają obowiązek badania przez podmiot udzielający pomocy (PFRON), kondycji finansowej firm wnioskujących o pomoc. Z informacji, którą dysponujemy, wynika, iż Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie weryfikował składane przez pracodawców wnioski pod kątem oceny kondycji finansowej ich firm z wykorzystaniem tzw. 'modelu Altmana'. 
Podczas szkolenia dowiecie sie Państwo o przyjętej przez PFRON procedurze weryfikacji przesłanych przez pracodawców nowych informacji INF-O-PP wraz ze sprawozdaniami finansowymi, które po ich weryfikacji będą mogły spowodować stwierdzenie przez PFRON trudnej sytuacji ekonomicznej, a tym samym JAKIE BĘDĄ TEGO KONSEKWENCJE?

KOMUNIKAT

Z OSTATNIEJ CHWILI: Szanowni Państwo w dniu 13 maja 2010 roku na zapytanie naszej firmy do PFRON dot. wysyłania nowego formularza INF-O-PP, PFRON jednoznacznie poinformował, iż pracodawcy nie będą mieli wypłaconego miesięcznego dofinansowania dopóki w PFRON nie zostanie przeprowadzona weryfikacja wysłanych w wersji papierowej formularzy informacji o pomocy innej niż de minimis lub de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (oraz dołączanych sprawozdań finansowaych).

Szanowni Państwo - w związku z wprowadzoną od 5 kwietnia 2010 r. zmianą formularza INF-O-PP - o pomocy innej niż pomoc de minimis, którą pracodawcy, ubiegając się o miesięczne dofinansowanie z PFRON będą musieli do czasu przygotowania nowej wersji elektronicznej, wysyłać ją teraz dodatkowo do PFRON w formie papierowej oraz dołączyć do niej sprawozdania finansowe z trzech ostatnich lat obrotowych, Firma OBPON postanowiła zmienić terminy szkoleń o tematyce "Kontrole pracodawców przez PFRON, NIK i innych" prowadzonych przez Panią Edytę Sieradzką, oraz rozszerzyć ich zakres o naukę prawidłowego wypełnienia nowej INF-O-PP.
    W związku z powyższym, 4 terminy szkoleń zostaną przeprowadzone jeszcze przed 20 maja br. - tak aby każdy uczestnik w/w szkoleń - mógł już wysyłając do PFRON wniosek o dofinansowanie za kwiecień 2010 r., wysłać go z prawidłowo wypełnioną INF-O-PP.


SZKOLENIE MA NA CELU:
PRZYGOTOWANIE PRACODAWCÓW DO KONTROLI POPRZEZ m.in. PRZEDSTAWIENIE PRAWIDŁOWO PRZYGOTOWANEJ DOKUMENTACJI, PODSTAW PRAWNYCH ORAZ INNYCH DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH PODCZAS KONTROLI, OMÓWIENIE WAŻNYCH ROZPORZĄDZEŃ RÓWNIEŻ DOT.KONTROLI, Omówienie najczęstszych błędów popełnianych przez pracodawców.

Szkolenie adresowane jest zarówno dla pracodawców prowadzących ZPCHR, zatrudniających pracowników niepełnosprawnych na tzw. rynku otwartym oraz dla niepełnosprawnych przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.

KOMUNIKAT!
Z uwagi na to, iż szkolenie będzie miało charakter również warsztatowy – ilość uczestników na jednym szkoleniu będzie ograniczona. O zapisie na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń.


Szanowni Państwo z uwagi na ograniczoną ilość miejsc na szkoleniu, które będzie miało zarówno charakter merytoryczny jak i praktyczny oraz na konieczność sprawdzenia przez Wykładowcę przywiezionych przez pracodawców dokumentów -informujemy, iż tylko do czwartku tj. 15 kwietnia (chodzi o szkolenie w Gdańsku i Warszawie)  oraz do poniedziałku tj. 19 kwietnia (chodzi o szkolenie w Łodzi i Krakowie) będzie możliwość zapisania się.

W związku z tym prosimy wszystkie osoby zainteresowane o podjęcie w szybkiej decyzji, gdyż po tych dniach nie będzie już możliwości zapisania się na w/w szkolenie.
 
Informujemy również, iż na szkoleniu zostaną przedstawione najnowsze stanowiska MPiPS oraz PFRON dot. ustalania tzw. efektu zachęty oraz wyliczania wskaĽnika zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych na potrzeby uzyskiwania dofinansowań do wynagrodzeń, które podczas aktualnych kontroli są brane pod uwagę przez osoby kontrolujące.

UWAGA - ROZSZERZONY PROGRAM SZKOLEŃ:
Z uwagi na napływające do naszej firmy zapytania dot. wypełnienia nowego FORMULARZA INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS, którego wzór  został określony w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53 poz. 311) informujemy, iż na szkoleniach dot. Kontroli z PFRON i NIK... wyżej wymienione zagadnienie zostanie dla uczestników szkoleń szczegółowo omówione i wzór wraz z jego wypełnieniem zostanie dołączony do materiałów szkoleniowych.

WYKŁADOWCA:
Edyta Sieradzka - Zastępca Prezesa w Organizacji OBPON.ORG, Dyrektor ds. Dofinansowań w OBPON.PL, konsultant, doradca w OBPON.PL - (inżynier, ekonomista)
zawód wykonywany: Dyrektor ds. Dofinansowań i Rozwoju Produktu 'e-SOD' w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, od dnia 22.10.2009r. Zastępca Prezesa w ORGANIZACJI OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG
specjalizacja: Dofinansowanie do wynagrodzeń i refundacja składek ZUS, SODiR, pomoc publiczna - de minimis, ZFRON, IPR, prawo zamówień publicznych, fundusze unijne, systemy zarządzania jakością, zagadnienia księgowości w ZPCHr

Była Pełnomocnik Zarządu w jednym z zakładów pracy chronionej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w problematyce funkcjonowania zakładów pracy chronionej. Była Kierownikiem PFRON i Pomocy Publicznej dużej firmy posiadającej status zakładu pracy chronionej zatrudniającej ok. 500 osób w tym 400 osób niepełnosprawnych i Dyrektorem ds. Zarządzania. Doradza i pomaga w rozliczeniach innym firmom zarówno wśród ZPCH, jak i z tzw. otwartego rynku pracy. Zajmuje się tematyką związaną z zatrudnianiem, rehabilitacją, pomocą publiczną (SOD, de minimis), ZFRON. Doradca i specjalista rozliczeń SOD i składek ZUS. Wzięła udział w ok. 45 szkoleniach z zakresu tematyki osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zajmuje się systemami zarządzania oraz prawem zamówień publicznych. Jest również Auditorem Wiodącym Norm ISO 9001:2000(akredytacja w IRCA). Absolwentka Magisterskich Studiów Menedżerskich MBA na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Doradca przy budowie nowego systemu rozliczeń dofinansowań firmy OBPON: e-SOD, wykładowca na szkoleniach współpracujący na stałe z serwisem Vademecum Wiedzy. Współautorka książki pt. "DOFINANSOWANIA WYNAGRODZEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I REFUNDACJA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE - Stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2008r." Autorka publikacji dot. tematyki dofinansowań w dzienniku 'Rzeczpospolita' oraz w serwisie dla pracodawców ON www.zpchr.info, autorka najnowszej książki pt.: ""Ekonomiczne aspekty zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce w świetle aktualnych uregulowań prawnych dotyczących pomocy publicznej ze szczególnym uwzględnieniem wpływu dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na sytuację finansową jednostki" - stan prawny 2009r. Od dnia 22.10.2009r. pełni również funkcję Zastępcy Prezesa w Organizacji Pracodawców OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OBPON.ORG


TERMINY I MIASTA:

UWAGA - NOWE TERMINY:
Rzeszów - 14 czerwca 2010r.
Warszawa - 15 czerwca 2010r.


1. Wrocław - 13 maja 2010r. (czwartek)
Quality Hotel System Wrocław
al. M. Kromera 16, 51-163 Wrocław
www.wroclaw.hotelsystem.pl
BRAK MIEJSC!

lokalizacja
2. Katowice - 14 maja 2010r. (piątek)
Hotel Katowice
Al. Korfantego 9, 40-951 Katowice
www.hotel-katowice.com.pl
BRAK MIEJSC!

lokalizacj
3. Poznań - 17 maja 2010r. (poniedziałek)
Hotel Trawiński
Ul. Żniwna 2, 61-663 Poznań
www.hoteltrawinski.com.pl
BRAK MIEJSC!

lokalizacja
4. Bydgoszcz - 18 maja 2010r. (wtorek)
Hotel Pod Orłem
ul. Gdańska 14, 85-006 Bydgoszcz
www.hotelpodorlem.pl
BRAK MIEJSC!

lokalizacja
UWAGA - NOWE TERMINY:
5. Rzeszów - 14 czerwca 2010r. (poniedziałek)
Hotel Classic***
ul. Armii Krajowej 32, 35-327 Rzeszów
www.hotelclassic.pl

lokalizacja
6. Warszawa - 15 czerwca 2010r. (wtorek)
GALERIA NA KOLE
ul. Ciołka 16, 01-433 Warszawa
www.starthotel.pl

lokalizacja



WAŻNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW SZKOLEŃ:

W związku z tym, iż część szkolenia będą stanowiły warsztaty – bardzo prosimy każdego z uczestników szkolenia o przywiezienie ze sobą niżej wymienionych dokumentów, gdyż celem szkolenia jest przede wszystkim przygotowanie firmy do kontroli oraz pokazanie prawidłowej dokumentacji.

  1. 5 orzeczeń o niepełnosprawności, które są dla pracodawców najbardziej zawiłe np. dawnych orzeczeń ZUS, MSWiA itp.
  2. Dla 5 pracowników rozliczeń rocznych za lata 2004 – 2008 dla każdego pracownika z osobna.
    W tych rozliczeniach musi być ujęta – kwota ogółem uzyskanego dofinansowania z PFRON (bez składek ZUS), ryczałtu, wykazanych składek na PFRON, wykazanych składek ZUS na Budżet Państwa, maksymalnej wielkości pomocy, kosztów płacy;
  3. Wyliczania w 2009 r – kosztów płacy, również dla 5 pracowników, tj. wyliczeń na podstawie listy płac;
  4. Wykazywania efektu zachęty – prowadzony rejestr lub inne dokumenty świadczące o zastępowaniu pracowników.

Oraz ewentualnie inne dokumenty prowadzone w firmie, które uczestnicy będą chcieli dać do sprawdzenia i przeglądu.


PROGRAM SZKOLENIA - WARSZTATÓW:

UWAGA - ROZSZERZONY PROGRAM SZKOLEŃ:
Z uwagi na napływające do naszej firmy zapytania dot. wypełnienia nowego FORMULARZA INFORMACJI PRZEDSTAWIANYCH PRZY UBIEGANIU SIĘ O POMOC DE MINIMIS, którego wzór  został określony w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53 poz. 311) informujemy, iż na szkoleniach dot. Kontroli z PFRON i NIK... wyżej wymienione zagadnienie zostanie dla uczestników szkoleń szczegółowo omówione i wzór wraz z jego wypełnieniem zostanie dołączony do materiałów szkoleniowych.

  1. Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – SOD i składki ZUS
    • Organy uprawnione do kontroli;
    • Uprawnienia organów kontrolujących;
    • Szczegółowe omówienie obowiązującego od 12 kwietnia 2008 roku, rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2008 r. o przeprowadzaniu kontroli przez organy upoważnione do kontroli na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
    • Zakres kontroli poszczególnych organów (PFRON, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, NIK)
    • Kwestie praktyczne – jak przygotować się do kontroli, ważna dokumentacja, zmiany w zakresie procedury od 2004 r. do 2010 roku (odsetki lub brak, sporządzanie korekta na plus i minus – zakreślenie terminów), wstrzymanie dofinansowania, odmowa wypłaty dofinansowania, warunki wyłączające możliwość uzyskania dofinansowania
    • Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne – zakres kontroli za 2008 r.
    • Udokumentowanie „efektu zachęty' w przypadku zatrudniania nowych pracowników po 1 stycznia 2009r r.
    • Przechowywanie dokumentacji z tytułu dofinansowań i refundacji składek ZUS przez 10 lat.
    • Przekładanie orzeczeń o niepełnosprawności, zaliczanie pracodawców do osób niepełnosprawnych
    • Najczęstsze nieprawidłowości pracodawców podczas kontroli PFRON;
    • Najczęściej przedstawiane przez pracodawców problemy, związane z wypełnianiem dokumentów do SODiR, np. korekty dokumentów Wn-D, INF-D-P i INF-O-PP, zmiana osoby odpowiedzialnej, zmiana numeru konta, wygenerowanie nowego certyfikatu itp.
    • Procedury odwoławcze;
    • Sprawdzenie przywiezionej dokumentacji przez uczestników;
    • Inne wyjaśnienia dot. uzyskiwania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych – pytania uczestników
  2. Refundacja dodatkowych kosztów administracyjnych, transportowych i budowy przez ZPCHR – art. 32 ustawy o rehabilitacji – kontrola oddziałów PFRON - omówienie
  3. Kontrola Urzędu Wojewódzkiego w ZPCHR - omówienie
    • Warunki uzyskania i utrzymania statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej – art. 28 ustawy o rehabilitacji;
    • Zatrudnianie osób niepełnosprawnych i wskaĽniki zatrudnienia, uprawnienia osób niepełnosprawnych;
    • Zapewnienie doraĽnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych;
    • Rachunek bankowy ZFRON i ewidencja ZFRON;
    • Obowiązki sprawozdawcze dla ZPCHR;
  4. Kontrola PIP – omówienie nowelizacji ustawy o rehabilitacji z dnia 8 stycznia 2010 roku, która wejdzie w życie od dnia 30 marca 2010 roku dla tzw. Otwartego Rynku Pracy (zatrudnianie osób w stopniu znacznym lub umiarkowanym)
  5. Kontrola Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dot. uzyskiwanej pomocy publicznej związanej z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych
    • Obszary kontroli NIK w zakładach pracy chronionej i na tzw. Otwartym Rynku dot. uzyskiwanej pomocy publicznej;
    • Standardy kontroli NIK;
    • Protokoły NIK - procedury odwoławcze
    • Zalecenia pokontrolne – omówienie

opracowanie programu: EDYTA SIERADZKA - NA ZLECENIE FIRMY OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - PODLEGA OCHRONIE PRAW AUTORSKICH

 



PROGRAM GODZINOWY SZKOLENIA:

9.30 - 10.00 – rejestracja uczestników szkolenia
10.00 - 11.30 – szkolenie
11.30 - 11.45 – przerwa kawowa
11.45 - 13.00 – szkolenie + warsztaty
13.00 - 13.30 - obiad
13.30 - 15.30 – szkolenie + warsztaty
15.30 - 16.00 – pytania uczestników i rozdanie certyfikatów

CENNIK SZKOLEŃ:

DLA KLIENTÓW ( , , )
cena: 370 zł
cena: 350 zł - dla 2 osoby z tej samej firmy (Klienci OBPON)
cena: 320 zł - dla 3 osoby z tej samej firmy (Klienci OBPON)
( 2 dodatkowe osoby z tej samej firmy w jednej cenie! )
klientem OBPON jest każda firma posiadająca wykupiony, aktywny dostęp do przynajmniej jednej z naszych podstawowych usług: ( , , ) cena promocyjna dla Klientów naszej firmy obowiązuje od dnia 25.08.2008r.
PRZYPOMINAMY! Klienci firmy OBPON otrzymują atrakcyjne rabaty również na szkolenia i kursy kilkudniowe oraz szkolenia wyjazdowe, zagraniczne.
DLA POZOSTAŁYCH FIRM:
cena: 390 zł
cena: 370 zł - dla 2 osoby z tej samej firmy
cena: 350 zł - dla 3 osoby z tej samej firmy

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM SZKOLEŃ ZAPEWNIAMY (w cenie szkolenia):

  • pełne materiały szkoleniowe,
  • obszerne opracowanie Pani Edyty Sieradzkiej,
  • serwis kawowy,
  • obiad



SERDECZNIE ZAPRASZAMY - UCZESTNICTWO W NASZYM SZKOLENIU DAJE PAŃSTWU GWARANCJĘ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI ORGANIZACYJNEJ I MERYTORYCZNEJ PRZY UDZIALE NAJWYBITNIEJSZEGO WYKŁADOWCY Z DZIEDZINY DOFINANSOWAŃ, PANI EDYTY SIERADZKIEJ!





NA SZKOLENIU DOSTĘPNA BĘDZIE NAJNOWSZA KSIĄŻKA AUTORSTWA PANI EDYTY SIERADZKIEJ


ZGŁOSZENIA PRZYJMUJĄ:

Agnieszka Sawicka
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 35
regiony: kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie
Paweł Szustal
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 37
regiony: pomorskie, mazowieckie, zachodnio-pomorskie
Anna Szymańska
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 41
regiony: wielkopolskie, warmińsko-mazurskie, opolskie
Barbara Dunaj
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 45
regiony: dolnośląskie, łódzkie, lubelskie
Agnieszka Hano
tel. (016) 670-63-02, (016) 679 16 16 wew. 46
regiony: śląskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie




PODCZAS KURSU DO NABYCIA BĘDĄ KSIĄŻKI NASZEGO WYDAWNICTWA:

Ekonomiczne aspekty zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce w świetle aktualnych uregulowań prawnych dotyczących pomocy publicznej ze szczególnym uwzględnieniem wpływu dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na sytuację finansową jednostki Dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych i refundacja składek na ubezpieczenia społeczne Wydatkowanie środków ZFRON na indywidualne programy rehabilitacji POMOC DE MINIMIS DLA ZATRUDNIAJĄCYCH OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE




Serwis Informacyjny Serwis Vademecum Wiedzy Serwis Telefoniczna Obsługa Konsultacyjna System rozliczeń dofinansowań

Organizator szkolenia:

OGÓLNOPOLSKIE CENTRUM SZKOLENIOWE DLA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH


« powrót