e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
środa, 18 listopada 2009 r.

KZRSIiSN: 'BILANS ZPCHr. Specyfika rozliczeń księgowych ZPCHr; CIT, PIT, VAT i SOD za 2009r - 18 - 22 stycznia 2010r.'




Warszawa. 13.11.2009r.



Szanowny Pan/Pani
Główny Księgowy, Główna Księgowa
Spółdzielni lub innego zakładu pracy chronionej


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w szkoleniu bilansowym dla ZPCHr, tuż po nowym roku, p.t.:


"BILANS ZPCHr. Specyfika rozliczeń księgowych ZPCHr; CIT, PIT, VAT i SOD za 2009r".


które organizujemy w dniach: 18 - 22 stycznia 2010r. (poniedziałek - piątek) w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym CWiR "RYSY" w Bukowinie Tatrzańskiej przy ul. Leśnej 20 

Autokar na trasie Warszawa- Bukowina Tatrzańska-Warszawa



Szkolenie ma na celu zapoznanie Państwa z całokształtem zagadnień prawa bilansowego oraz podatkowego związanych z rocznym zamknięciem ksiąg rachunkowych ZPChr oraz rozliczeniem podatków w celu prawidłowego i rzetelnego sporządzenia sprawozdania finansowego za 2009r.

Spotkanie będzie okazją do omówienia zmian przepisów, regulujących funkcjonowanie zakładów pracy chronionej oraz przewidywanych zmian na rok 2010. Na szkoleniu poruszona będzie też tematyka subwencji płacowej SOD, refundacji dodatkowych kosztów, zmian w gospodarowaniu ZFRON, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych i VAT.

Jak co roku, przewidujemy zajęcia ze specjalistami z dziedziny rachunkowości i podatków oraz mamy nadzieję zachęcić Państwa do aktywnego wykorzystania czasu między zajęciami.

Tegoroczne zajęcia z rachunkowości i sprawozdawczości ZPCHR poprowadzi P. Joanna Wawrzyńczak - specjalista zagadnień rachunkowości ZPCHR - Główny Księgowy ZPCHR. Zagadnienia związane ze zmianami prawnymi, dotyczącymi chronionego zatrudnienia w 2010 roku, omówi Prezes KZRSIiSN Jerzy Szreter, a tematykę subwencji SOD, ZFRON i refundacji dodatkowych kosztów, omówi Pełnomocnik zarządu KZRSIiSN Hubert Pora.

 

Przewidywana cena szkolenia wyniesie 1700 pln, a 1500 pln dla zrzeszonych w KZRSIiSN spółdzielni. Warunkiem skorzystania ze zniżki jest opłacanie składek na bieżąco. Cena szkolenia obejmuje: materiały szkoleniowe, serwis kawowy, 4 noclegi w pokojach 2-osobowych, pełne wyżywienie, wszystkie świadczenia wymienione w programie, ubezpieczenie, opiekę organizatorów na miejscu i w trakcie wyjazdów. Płatności prosimy dokonywać przelewem na wskazane konto - 25 1240 6175 1111 0000 4565 4730 (prosimy o zabranie potwierdzenia) lub na miejscu u organizatora. Ograniczona liczba pokoi jednoosobowych. Organizator zapewnia autokar na trasie Warszawa- Bukowina – Warszawa. Odpłatność dodatkowo 150 pln. Zbiórka przy kasie nr 1 na Dworcu Centralnym o godz 10.45. Odjazd spod Dworca Centralnego w dniu 18.01.2010 o godz 11.00. Powrót w piątek 22.01.2009 w godzinach wieczornych

Zakwaterowanie i zajęcia odbywać się będą w Ośrodku "RYSY". CWiR "RYSY" to największe centrum rekreacyjno- wypoczynkowe Bukowiny położone na tzw. "Wysokim Wierchu", z którego podziwiać można panoramę Tatr oraz samą miejscowość. Na miejscu do dyspozycji gości basen, zaplecze rehabilitacyjne. Niedaleko ośrodka "RYSY" są Termy Bukowiańskie - zespół basenów geotermalnych. W załączeniu mapka Bukowiny.

Szczegółowy program zostanie opublikowany i wysłany do uczestników drogą pocztową na początku grudnia br. Program będzie też dostępny na stronie internetowej: www.kzrsiisn.zpchr.pl , gdzie znajdzie się również karta zgłoszeniowa.

Swoje uczestnictwo - prosimy potwierdzać przesyłając wypełnioną kartę zgłoszeniową na faks - 022-827-86-80, 828-46-96 lub na e-mail kzrsiisn@poczta.onet.pl




Jerzy Szreter
Prezes Zarządu

 

PROGRAM KONFERENCJI SZKOLENIOWEJ
"BILANS ZPCHr. Specyfika rozliczeń: księgowych ZPCHR, CIT, PIT, VAT i SOD za 2009r"
Sprawozdania finansowe i zeznania podatkowe CIT/PIT za 2009 rok

z uwzględnieniem dofinansowania SOD i pozostałych dotacji z PFRON, funduszu ZFRON oraz pomocy de minimis.

NASTĘPUJĄCE PANELE TEMATYCZNE : prowadzenie P. Joanna Wawrzyńczak



  1. ZAKŁADOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – TWORZENIE I WYDATKOWANIE W ASPEKCIE BILANSOWYM I PODATKOWYM (CIT, PIT, VAT)

  1. Ewidencja funduszu ZFRON jako obowiązek ustawowy zakładu pracy chronionej - ewidencja analityczna funduszu w księgach rachunkowych oraz w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

  2. Podatek od nieruchomości w zakładach pracy chronionej – schematy księgowania podatku, kwoty przekazywane na ZFRON i PFRON w świetle przepisów podatkowych, interpretacji urzędów skarbowych oraz orzecznictwa WSA i NSA.

  3. Środki ZFRON uzyskane ze zwolnienie z podatku rolnego i leśnego, PCC oraz zwolnień z opłat – schematy księgowania, rozliczenie bilansowe i podatkowe.

  4. Zwolnienie z opłat – terminy przekazywania uzyskanych kwot na ZFRON i PFRON, opłaty objęte zwolnieniem, wykaz opłat niepodlegających zwolnieniu. Rozliczenie bilansowe i podatkowe.

  5. ZFRON utworzony z PIT-4, terminy przekazania środków na ZFRON i PFRON, środki uzyskane z PIT-4 a koszty uzyskania przychodów. Wyjaśnienia BON i organów skarbowych.

  6. Konsekwencje nieterminowych wpłat na ZFRON, skutki finansowe i podatkowe.

  7. Odsetki od środków zgromadzonych na wyodrębnionym rachunku bankowym funduszu rehabilitacji – ujęcie bilansowe i podatkowe, wydatkowanie środków ZFRON utworzonego z odsetek. Wyjaśnienia MPiPS oraz MF.

  8. Księgowanie wydatków z ZFRON w ramach pomocy indywidualnej (zwrotnej, bezzwrotnej), indywidualnych programów rehabilitacji oraz wydatków z puli ogólnej ZFRON – schematy księgowe, dzień ujęcia wydatku w księgach rachunkowych.

  9. Wydatki z ZFRON utworzonego ze zwolnień z podatków i opłat w kontekście możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

  10. Świadczenia otrzymane przez pracowników w ramach pomocy indywidualnej w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  11. Nabycie środków trwałych ze środków ZFRON – rozliczanie funduszowe lub na rozliczenia międzyokresowe przychodów, wartość początkowa środków trwałych, metody i stawki amortyzacji.

  12. Nabycie środków trwałych w drodze leasingu operacyjnego lub finansowego. Warunki określone rozporządzeniem w sprawie ZFRON dotyczące leasingu. Obowiązek badania sprawozdania finansowego a kwalifikacja umów leasingowych i jej wpływ na określenie daty wykorzystania środków ZFRON.

  13. Sprzedaż środków trwałych sfinansowanych z ZFRON – kwota do przekazania na ZFRON i podział środków, konsekwencje podatkowe.

  14. Finansowanie robót budowlanych z funduszu rehabilitacji. Warunki konieczne wg rozporządzenia dla finansowania robót z ZFRON. Różnice pomiędzy remontem a ulepszeniem środka trwałego – skutki bilansowe i podatkowe.

  15. Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z ZFRON utworzonego ze zwolnień z podatków i opłat.

  16. Amortyzacja środków trwałych sfinansowanych z nadwyżki SOD otrzymanej do 31.12.2006 oraz po 1 stycznia 2007 r.

  17. Pozostałe wydatki z nadwyżki SOD w kontekście możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

  18. Równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakupionych z ZFRON odnoszona na pozostałe przychody operacyjne w świetle interpretacji urzędów skarbowych.

  19. Równowartość pozostałych wydatków z ZFRON odnoszona na pozostałe przychody operacyjne w aspekcie podatkowym.

  20. Wydatki z ZFRON a prawo do odliczenia podatku VAT. Wydatki netto/brutto z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w świetle wyjaśnień urzędów i izb skarbowych.

  1. POMOC DE MINIMIS – ZAŚWIADCZENIA, LIMITY, KWESTIE BILANSOWE I PODATKOWE

  1. Zmiana definicji pomocy de minimis oraz kwalifikacji wydatków z ZFRON do pomocy de minimis obowiązująca od 22 lipca 2009 r., wprowadzona rozporządzeniem z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniającym rozporządzenie z dnia 19 grudnia 2007 r.

  2. Wydatki z ZFRON stanowiące bezwarunkowo pomoc de minimis, wydatki poza rygorami pomocy de minimis, katalog wydatki będących warunkowo pomocą de minimis lub pomocą o charakterze socjalnym.

  3. Intensywność pomocy de minimis w świetle przepisów unijnych oraz znowelizowanego rozporządzenia w sprawie ZFRON. Zmiana intensywności pomocy dla środków ZFRON pochodzących z PIT-4.

  4. Pomoc de minimis po wprowadzeniu zakazu refundacji wydatków do rozporządzenia w sprawie ZFRON. Wyjaśnienia MPiPS w zakresie wydatków w ramach pomocy indywidualnej oraz pomocy socjalnej w ramach IPR. Prowadzenie kasy dla środków ZFRON.

  5. Finansowanie kosztów wynagrodzenia z funduszu rehabilitacji. Terminy, kwoty i procedury ponoszenia wydatków w kontekście zakazu refundacji.

  6. Limit pomocy de minimis – obliczanie pułapu pomocy w okresie trzech lat kalendarzowych. Data wydatku a data wydania zaświadczenia.

  7. Zaświadczenia de minimis – terminy, procedury oraz składane dokumenty do 22 lipca 2002 r. oraz po tym terminie. Pojęcie przedsiębiorstwa zagrożonego.

  8. Pomoc de minimis – moment i podstawa ujęcia wydatków w księgach rachunkowych oraz podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

  9. Płatności ratalne a pomoc de minimis – księgowanie wydatku z ZFRON.

  10. Faktury pro forma i faktury zaliczkowe jako udokumentowanie poniesienia wydatku z ZFRON dla celów zaświadczenia de minimis. Konsekwencje bilansowe i podatkowe.

  11. Korygowanie uzyskanych zaświadczeń w przypadku sprzedaży środków trwałych sfinansowanych z ZFRON.

  12. Wystąpienie o zaświadczenie de minimis po terminie 30 dni od dnia dokonania wydatku z ZFRON.

  13. Brak zaświadczenia potwierdzającego charakter pomocy de minimis - konsekwencje finansowe, bilansowe i podatkowe.

  14. Środki przedakcesyjne - wydatkowanie.

  15. Warunki utrzymania i wydatkowania środków ZFRON po rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej. Występowanie o wydanie zaświadczenia de minimis po utracie statusu zakładu pracy chronionej – podstawa prawna.

  16. Pomoc de minimis w świetle ustaw o podatku dochodowym CIT i PIT.

  1. WYNAGRODZENIA, SKŁADKI ZUS I DOFINANSOWANIE DO WYNAGRODZEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – UJĘCIE BILANSOWE I PODATKOWE W 2009 R.

  1. Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę – moment zaliczenia do kosztów bilansowych oraz kosztów uzyskania przychodów w 2009 r.

  2. Składki na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP w 2009 r. – ujęcie w kosztach bilansowych i podatkowych składek ZUS należnych od pracodawcy dot. wynagrodzeń z tytułu umów o pracę wypłacanych w miesiącu, którego dotyczą lub w miesiącu następnym.

  3. Refundacja składek ZUS za 2008 r. otrzymana w 2009 r. – rozliczenie bilansowe i podatkowe.

  4. Wynagrodzenia bezosobowe i składki ZUS płatnika od tych wynagrodzeń w kosztach bilansowych i podatkowych zakładu. Małe umowy zlecenia i umowy o dzieło po 1 stycznia 2009 r. w świetle znowelizowanych przepisów oraz wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

  5. Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych (SOD) w księgach rachunkowych.

  6. Podatkowe ujęcie dofinansowania do wynagrodzeń w trakcie i na przełomie roku podatkowego.

  7. Dofinansowanie SOD w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

  8. Nadwyżka SOD w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (2008r). Interpretacje organów skarbowych.

  1. ROZLICZENIE POZOSTAŁYCH DOTACJI Z PFRON W KSIĘGACH RACHUNKOWYCH ORAZ W PODATKOWEJ KSIĘDZE PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW.

  1. Dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych wykorzystanych na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych (art. 32 ustawy o rehabilitacji).

  2. Zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu, kosztów transportowych oraz kosztów administracyjnych (art. 32 ustawy o rehabilitacji) – bilansowe i podatkowe rozliczanie poniesionych i refundowanych wydatków na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych oraz pozostałych wydatków.

  3. Rozliczenie otrzymanego ze środków PFRON zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych na podstawie art. 26 ustawy o rehabilitacji, tj. kosztów adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób, adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy, zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności.

  1. SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA 2009 R.

  1. Terminarz prac związanych ze sporządzeniem rocznego sprawozdania finansowego za 2009 r.

  2. Inwentaryzacja środków trwałych sfinansowanych ze środków ZFRON i PFRON. Weryfikacja konta „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

  3. Sprawdzanie poprawności naliczenia funduszu ze stanem środków na wyodrębnionym rachunku – uzgadnianie sald do rocznego sprawozdania finansowego.

  4. Polityka rachunkowości w zakładzie pracy chronionej.

  5. Sporządzanie sprawozdania finansowego w zakładach pracy chronionej. Prezentacja rozrachunków z PFRON, funduszu ZFRON, pożyczek udzielonych w ramach pomocy indywidualnej w sprawozdaniu finansowym.

  6. Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego – typowe różnice przejściowe w zakładach pracy chronionej.

  7. Zatwierdzanie, badanie i ogłaszanie sprawozdania finansowego.

  8. Złożenie rocznego sprawozdania finansowego w Krajowym Rejestrze Sądowym – wymagane dokumenty, terminy.

  9. Złożenie rocznego sprawozdania finansowego wraz z innymi wymaganymi dokumentami w Urzędzie Skarbowym – terminy wg ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  1. ZEZNANIE PODATKOWE CIT i PIT W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ

  1. Ustalanie podstawy opodatkowania metodą statystyczną lub metodą od wyniku bilansowego – przykłady.

  2. Różnice pomiędzy wynikiem bilansowym a podstawą opodatkowania za 2009 rok z uwzględnieniem specyfiki zakładów pracy chronionej.

  3. Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

  4. Dzień poniesienia kosztów w księgach rachunkowych oraz w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

  5. Data przychodów z tytułu dotacji z PFRON w ujęciu podatkowym.

  6. Roczne zeznania podatkowe CIT i PIT za 2009 r.

  7. Wypełnianie załącznika CIT-8/O – dochody zwolnione (m.in. dotacje otrzymane/przeznaczone na zakup środków trwałych).

  8. Rozliczanie straty podatkowej.

  9. Korekta rocznego zeznania CIT i PIT w przypadku wydatków z nadwyżki SOD. Wpływ nadwyżki SOD na podstawę opodatkowania u podatników CIT i PIT.

  1. ORZECZNICTWO W ZAKRESIE DOTACJI Z PFRON, FUNDUSZU ZFRON ORAZ POMOCY DE MINIMIS W ZAKŁADACH PRACY CHRONIONEJ

  1. Stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

  2. Interpretacje indywidualne Urzędów Skarbowych oraz Izb Skarbowych.

  3. Wyjaśnienia Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

  4. Wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w zakresie funduszu ZFRON i pomocy de minimis.



Program szczegółowy

18. 01.2010r. ( poniedziałek )
Od godz.14.00 możliwy przyjazd i zakwaterowanie (oczywiście można przyjeżdżać już w godzinach rannych jednakże pokoje dla uczestników szkolenia będą udostępnione w miarę możliwości hotelu z uwagi, iż doba hotelowa rozpoczyna się od godz.14.00 )
19.00 - 20.00 kolacja ( pierwsze świadczenie zapewniane przez organizatora)

19 .01. 2010r. ( wtorek )
8.00 - 9.00 - śniadanie, stół szwedzki
9.00 – 9.30 Rejestracja uczestników 9.20 - serwis kawowy
9.30 - 10.15 - otwarcie kursu
Prezes Zarządu KZRSI i SN Jerzy Szreter członek zespołu społecznych doradców Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Prezentacja aktualnego stanu prawnego, prezentacja kierunków zmian w zatrudnieniu chronionym w roku 2010 w związku z pracami nad nową ustawą o rehabilitacji.
10.20 - 13.00 Joanna Wawrzyńczak - specjalista zagadnień rachunkowości ZPCHR
I blok tematyczny
13.00 - 14.00 Obiad
14.50 serwis kawowy
15.00 - 18.00 Joanna Wawrzyńczak - II i III blok tematyczny.
19.00 kolacja w stylu góralskim

20 .01.2010r. ( środa )
8.00 - 9.30 śniadanie stół szwedzki
9.50 serwis kawowy
10.00 - 13.00 Joanna Wawrzyńczak - IV-VII blok tematyczny
14.00 - 15.00 obiad
15.00 - 18.00 Konsultacje indywidualne z wykładowcami.
19.00 - kolacja

21 .01.2010r. ( czwartek)
8.00 - 9.00 - śniadanie
10.00 - 13.00
Pełnomocnik Zarządu KZRSI i SN Hubert Pora - Wykład nt: Zagadnienia związane z otrzymywaniem subwencji płacowej w roku 2010. Omówienie „efektu zachęty netto”. Zasady rozliczania dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.
13.00 - 14.00 obiad
15.00 - 18.00
Konsultacje indywidualne z wykładowcami .
19.00 - kolacja

22.01.2010r. ( piątek )
8.00 - 9.00 - śniadanie (ostatnie świadczenie)
do 12.00 - zdawanie kluczy od pokoi przez uczestników kursu. Uzgodnienia dodatkowych świadczeń lub przedłużenie pobytu winno być uzgodnione indywidualne w recepcji ośrodka.




« powrót