e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
poniedziałek, 22 czerwca 2009 r.

OPRACOWANIE OBPON: Możliwości finansowania turystyki osób niepełnosprawnych ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji

W ZWIĄZKU Z KIEROWANYMI DO NASZEJ FIRMY ZAPYTANIAMI, CZY I NA JAKIEJ PODSTAWIE MOŻNA SFINANSOWAĆ WCZASY Z FUNDUSZU ZFRON PRZEDSTAWIAMY OBSZERNE OPRACOWANIE PANI ANNY PAŁECKIEJ - BŁASZCZYK, DYREKTOR DS. PRAWNYCH W FIRMIE OBPON:

   Szanowni Państwo - Klienci naszej firmy, osoby zatrudnione w firmach obsługiwanych przez naszą firmę, wszyscy sympatycy naszej firmy i wszystkie osoby zainteresowane, przede wszystkim osoby niepełnosprawne: zbliżają się wielkimi krokami wakacje - z pewnoscią wielu z Was zechce udać się na wypoczynek wakacyjny. Część z Państwa już zaplanowała urlopy, spora część z pewnością jeszcze nie.  Najwyższy czas, aby to zrobić.

    Informujemy, że jedną z form sfinansowania wczasów dla zatrudnionych w zakładach pracy chronionej osób niepełnosprawnych jest ich opłacenie lub częściowe dofinansowanie ze środków ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (ZFRON).

    Stosownie do art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn zm.), zwanej dalej „ustawą o rehabilitacji”, środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych opracowywane przez powołane przez pracodawców komisje rehabilitacyjne oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych, zgodnie z definicją zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Natomiast rehabilitacja społeczna ma na celu umożliwianie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu społecznym, a realizowana jest przede wszystkim przez:

1) wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej,
2) wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,
3) likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych,
    technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji,
4) kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami
    niepełnosprawnymi.

    Podstawą prawną umożliwiającą finansowanie wczasów zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej pracowników niepełnosprawnych jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 245, poz. 1810) przewiduje kilka podstaw wydatkowania środków zfron na turystykę osób niepełnosprawnych.     Obowiązujące przepisy w tym zakresie nie wprowadzają żadnego limitu przeznaczania środków na takie wydatki, czy na poszczególne osoby niepełnosprawne, a zatem to pracodawca jako dysponent środków zfron podejmuje decyzję o kwocie przeznaczanej na działalność turystyczną.    Należy przy tym nadmienić, że zgodnie z § 7 rozporządzenia, pomoc ze środków funduszu rehabilitacji dla niepracujących byłych pracowników zakładu może być udzielona na finansowanie rehabilitacji społecznej i leczniczej - w wysokości i na warunkach analogicznych jak dla pracowników pozostających w zatrudnieniu. Oznacza to, że jeżeli regulamin zfron tak przewiduje, oprócz niepełnosprawnych pracowników (zarówno „kodeksowych” jak i niepełnosprawnych nakładców), z finansowania działalności turystycznej mogą korzystać także niepełnosprawni niepracujący byli pracownicy zakładu.

    Wczasy to zarówno wypoczynek aktywny, podczas którego osoby niepełnosprawne mogą korzystać w szczególności z rekreacji ruchowej, będącej formą aktywności fizycznej, podejmowaną dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych; rehabilitacji ruchowej stanowiącej proces mający na celu przywrócenie, poprawę lub utrzymanie psychofizycznej sprawności osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych za pomocą specjalnych zabiegów i ćwiczeń fizycznych – w oparciu o wiedzę medyczną; uprawiać sport czyli indywidualną lub zbiorową rywalizacją osób zmierzających, zwłaszcza w trakcie zawodów sportowych, do pokonania czasu, przestrzeni, przeszkód lub przeciwnika; zwiedzać czyli podróżować do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu, zarówno w kraju jak i za granicą, poznając kulturę i miejscowe obyczaje. Ale wczasy można także spędzać w sposób o wiele bardziej spokojny, rekreacyjny, przecież u niektórych odnowa sił fizycznych lub psychicznych następuje przez bierny odpoczynek czy rozrywkę.
    Odpoczynek, w tym w także wczasy są czymś niezbędnym dla organizmu po całorocznej pracy. Stąd też regulacje ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy przyznające pracownikom prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Przy tym pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu. Jednak na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
    Ponadto, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o rehabilitacji osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności. Wydatki z zfron na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników są ponoszone poza rygorami pomocy publicznej. Ta zasada dotyczy także wydatków na przejazd w obie strony i pobyt na wczasach. Pomoc indywidualna może być udzielana jako pomoc bezzwrotna lub jako nieoprocentowana pożyczka, która z kolei może być częściowo lub całkowicie umorzona w przypadku, gdy wykorzystana została zgodnie z przeznaczeniem.   

    A zatem turystyka osób niepełnosprawnych wpisuje się w powyższe definicje jako jedna ze sfer działalności człowieka.

    Przytoczony wyżej przepis rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej stanowi o przeznaczaniu wydatków w szczególności na działalność turystyczną. A zatem będzie to mogło być organizowanie turystyki osób niepełnosprawnych bezpośrednio przez pracodawcę, pośredniczenie w organizowaniu, ale także opłacanie imprez turystycznych (obejmujących usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym) dla tych osób. Nie trzeba chyba szczegółowo wyjaśniać, że imprezy turystyczne mogą odbywać się zarówno w kraju, jak i za granicą.    W tym miejscu należy wspomnieć, iż zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia wydatki na działalność turystyczną, o ile nie stanowią pomocy dla osób niepełnosprawnych - stanowią pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5). 

    Co do zasady zatem, opłacenie udziału osób niepełnosprawnych w imprezach turystycznych, jako stanowiące pomoc dla osób niepełnosprawnych, będzie dokonywane poza rygorami pomocy publicznej.

    WCZASY MOGĄ BYĆ SFINANSOWANE ZARÓWNO Z PULI OGÓLNEJ ZFRON (75%), JAK I Z PULI POMOCY INDYWIDUALNEJ (10%)

   Uzyskana przez osobę niepełnosprawną pomoc z zakładowego funduszu rehabilitacji wolna jest od podatku dochodowego.

Pracodawców zachęcamy zatem do informowania pracowników o ewentualnej możliwości opłacenia czy dofinansowania wczasów, tym bardziej, że gest ten może być również wyrazem uznania i nagrody za dotychczasową pracę i stanowić istotny czynnik motywacyjny dla pracownika, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w wydajności dalej wykonywanej pracy i wzroście satysfakcji z jej wykonywania.



Krzysztof Kuncelman - właściciel OBPON
Anna Pałecka - Błaszczyk - dyrektor ds. Prawnych w OBPON


PRZEDSTAWIAMY SZCZEGÓŁOWE OPRACOWANIE PANI ANNY PAŁECKIEJ - BŁASZCZYK OPRACOWANE NA ZLECENIE FIRMY OBPON DOTYCZĄCE MOŻLIWOŚCI FINANSOWANIA TURYSTYKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZE ŚRODKÓW ZFRON:

Opracowanie materiału: Anna Pałecka-Błaszczyk – Dyrektor ds. Prawnych w OBPON
19.05.2009r.

znaków: 13 665


TYTUŁ: "Możliwości finansowania turystyki osób niepełnosprawnych ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych"

PLIK DO POBRANIA >>>

Uwaga! Materiał opracowany na zlecenie serwisu Serwis Informacyjny . Przedruk, kopiowanie, skracanie,
wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w serwisie Serwis Informacyjny w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji naszego serwisu! W tym celu prosimy o kontakt pod numerem tel. (016) 679 04 76 wew. 32
OGÓLNOPOLSKA BAZA PRACODAWCÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

« powrót