e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
czwartek, 8 sierpnia 2013 r.

Urzędy sprawne w 99 proc.

Wiele instytucji państwowych ignoruje wymóg zatrudnienia 6 procent osób niepełnosprawnych.

Urzędy są lepiej przygotowane na przyjęcie do pracy osób niepełnosprawnych, ale wciąż mają opory przed ich zatrudnianiem – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, który poznała „Rz".

– Wskaźnik ich zatrudnienia w większości państwowych urzędów nadal nie osiąga ustawowego progu 6 proc. – mówi „Rz" prezes NIK Jacek Jezierski.

Zmiana przepisów,dająca większe przywileje niepełnosprawnym w procesie rekrutacji, niewiele pomogła.

Ułatwienia nie pomogły

W 2011 r. wskaźnik zatrudnienia takich osób w ministerstwach i urzędach centralnych wyniósł prawie tyle samo co w 2010 r., czyli zaledwie 1,3 proc.

Aby ten niekorzystny trend zmienić, w 2011 r. Sejm znowelizował zasady rekrutacji. Nowe przepisy teoretycznie zapewniają niepełnosprawnym pierwszeństwo w dostaniu pracy pod warunkiem, że w instytucji pracuje ich mniej, niż wymaga tego prawo – a tak było w większości urzędów zbadanych przez NIK. Dodatkowy wymóg: niepełnosprawny musi się znaleźć w piątce najlepszych kandydatów.

Niepełnosprawni mają wielką konkurencję, bo w kryzysie więcej osób szuka pracy

Niestety, te ułatwienia nie miały większego wpływu na wzrost zatrudnienia takich osób. Choć wzrosło ono o 0,26 pkt proc. wobec końca 2011 r., to jednak często wynikało to m.in. z tego, że zdrowi do niedawna pracownicy zyskiwali orzeczenie o niepełnosprawności.

– Poradziłem kilku osobom, które narzekały na zdrowie, by załatwiły sobie takie zaświadczenia. Dzięki temu nie muszę płacić kar – mówi szef jednego z urzędów samorządowych.

Wyjątkiem jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym wskaźnik ich zatrudnienia wyniósł 12 proc. W wielu innych instytucjach i urzędach nawet ponad 99 proc. pracowników to osoby w pełni sprawne.

WIęcej w Rzeczpospolitej: http://archiwum.rp.pl/artykul/1214131-Urzedy-sprawne-w-99-proc.html

Grażyna Zawadka Joanna Ćwiek

 

Źródło: Rzeczpospolita, 08.08.2013 r.

« powrót