e-ZFRON System Ewidencji Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Artykuł

« powrót
środa, 13 czerwca 2012 r.

Od dzisiaj będę działać na otwartym rynku

Tracąc status zakładu pracy chronionej, pracodawca musi niezwłocznie wpłacić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niewykorzystane pieniądze firmowego funduszu rehabilitacji

Nakazuje mu to art. 33 ust. 7 ustawy o rehabilitacji. Liczy się stan środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) na dzień utraty statusu.

Dodatkowo na podstawie art. 33 ust. 7a ustawy o rehabilitacji do PFRON trzeba wpłacić kwotę odpowiadającą tej wydatkowanej z pieniędzy funduszu rehabilitacji na nabycie, wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem lub przystosowaniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.

Dotyczy to także budowy lub rozbudowy bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz zakupu środków transportu. Obejmuje to tę część, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi, ustalonymi przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych na dzień utraty statusu.

Od tej zasady jest jednak wyjątek i pracodawca po tym, gdy przestanie być zakładem pracy chronionej, może zatrzymać pieniądze zfron.

Zachowam fundusz

W myśl art. 33 ust. 7b ustawy o rehabilitacji w razie utraty statusu zpchr i osiągania stanu załogi ogółem co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz co najmniej 25-proc. wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych pracodawca zachowuje fundusz rehabilitacji i niewykorzystane jego środki. Ale na podstawie art. 33a ustawy o rehabilitacji taki przedsiębiorca musi stosować wszystkie przepisy ustawy dotyczące prowadzenia zfron.

Należy jednak pamiętać, że gdyby u pracodawcy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych spadł poniżej wskazanego limitu, to ma określony w art. 33 ust. 7 i 7a ustawy o rehabilitacji obowiązek wpłat do PFRON. Dokonuje tych wpłat do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaszły okoliczności powodujące powstanie tego wymogu. Zobowiązany do wpłat składa deklarację DEK-II-a, a ponadto do 20 stycznia następnego roku – deklarację DEK-R.

Przykład

Pracodawca postanowił zrezygnować ze statusu pracy chronionej, ale chciałby nadal korzystać z zakładowego funduszu rehabilitacji. Zatrudnia 60 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, z czego 20 z nich to osoby niepełnosprawne.

Oznacza to, że po utracie statusu pracodawca będzie mógł dalej korzystać z zfron, gdyż ma co najmniej 15 pracowników w przeliczeniu na etaty oraz 25-proc. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych.

Ile dla skarbówki...

Dla przedsiębiorcy, który utracił status zpchr, ale zachował zfron, duże znaczenie ma art. 38 ust. 2a, 2b i 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 361 ze zm., dalej updof).

Zgodnie z jej art. 38 ust. 2a płatnicy (osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), którzy utracili status zpchr, zatrudniający niepełnosprawnych, kwoty pobranych zaliczek na podatek od przychodów tych osób z tytułów określonych w art. 12 (m.in. ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy) oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez tych płatników tym osobom:

- za miesiące od początku roku  włącznie do miesiąca, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali, przekazują na zfron:

– 25 proc. u płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości od 25 do 30 proc.,

– 50 proc. u płatników osiągających wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych od 30 do 35 proc.,

– 75 proc. u tych ze wskaźnikiem zatrudnienia niepełnosprawnych od 35 do 40 proc.,

– 100 proc. u osiągających wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych co najmniej 40 proc.,

– w pozostałej części na zasadach ogólnych określonych w ust. 1,

- za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód osoby niepełnosprawnej uzyskany od początku roku u tego płatnika przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali kwoty pobranych zaliczek na podatek płatnicy przekazują na zasadach określonych w ust. 1.

Te zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych stosuje pracodawca bez statusu zpchr jedynie wobec niepełnosprawnych pracowników. Wskaźnik zatrudnienia tych osób, o którym mowa w ust. 2a updof, ustala się na podstawie art. 21 ust. 1 i 5 oraz art. 28 ust. 3 ustawy o rehabilitacji (art. 38 ust. 2b updof).

Więcej w Rzeczpospolitej: http://archiwum.rp.pl/artykul/1150162-Od-dzisiaj-bede-dzialac-na-otwartym-rynku.html

Mateusz Brząkowski

Źródło: Rzeczpospolita, 12.06.2012r.

« powrót